| Alii_6257 a întrebat:

Stie cineva cum se ingrijeste corect un pisoi?

Ne-am trezit acum vreo 2 zile cu un pisic foarte dragut si culmea, foarte prietenos, in curte. O pisica(presupun ca maica-sa) l-a adus acolo si acum nu mai poate sa il duca in alta parte(cred ca parcurgeau un traseu sau ceva avand in vedere ca n-au stapan) pentru ca gardul care ne desparte de vecini e mai inalt decat celelalte si puiul a mai si crescut, astfel incat e cam imposibil sa il mai ia in gura big grin.

Si sa nu mai zic ca pisica respectiva mai trage chiulul, adica vine rar pe la pui.Probabil asteapta sa mai creasca? Nici macar lapte nu prea ii mai da.Sau n-am vazut noi.
Si pana atunci trebuie sa avem grija de el cumva. L-am lasat in curte si i-am dat lapte si putin de mancare.Cand ploua il bagam in garaj ca altfel n-are rezista saracul.
Dar habar n-am ce ar trebui sa manance.Nu e chiar pui nou-nascut, avand in vedere ca poate sa mearga destul de bine.

Cum il pot ingriji macar pana mai creste? Mersi mult happy

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca are peste o luna, poti sa-i dai de mancare orice, dar sa nu fie de la frigider, ca temperatura normala a pisicilor este de 39 de grade, si se imbolnaveste. Daca poti sa-i cumperi mancare pentru pisici junior ar fi ideal.Altfel,poti sa-i dai mancare gatita in care ai pus paine,salam,branza,ou fiert (si crud,dar prinde narav pe viitor ) si altele de prin frigider,pe care vezi ca le mananca, taiate marunt. Ai grija sa aiba niste nisip prin apropiere, ca sa se educe pentru viitor.
Fiind mic el mananca des si putin.Ai grija sa aiba si apa la indemana. In garaj fa-i un culcus cu carpe in care sa mearga.
In legatura cu pisica,ele, pisicile sunt mame exemplare. Probabil ca altundeva are ceilalti pui. Ia-ti in serios rolul de stapan si ai grija de el/ea. Nu stiu daca stii ce sex are, dar pot sa-ti spun ca daca are trei culori pe ea nu poate fii decat femela.
Acum sunt cei ma draguti puii de pisica.Pana pe la 3 luni,cand sunt ca copii! Se joaca si descopera tot in jurul lor! Noi,cand aveam pui de pisica ne uitam la ei de uitam de tv sau calculator!
Da-i un nume si gandeste-te ca ea te-a ales pe tine! Si poarta-i de grija! Ca iti garantez ca o sa te legi sufleteste de ea si nu o s-o mai dai,mai ales ca ai curte!
Eu sunt o persoana adulta si am avut si am pisici de cand ma stiu. Daca vrei ajutor si informatii, contacteaza-ma pe privat!
P.S. Poti sa-i zici Rusi, ca tot sunt Rusaliile!

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Pentru ca raspunsul a aparut de doua ori, am fost nevoita sa-l editez pe al doilea, ca nu l-am putut sterge.

| LoveSelena a răspuns:

Fa-i un culcus in garaj (niste carpe care nu le folosesti).Ii pui acolo mancare(ar fi bine sa ii dai mancare de pisicute, dar merge si mancare normala) si apa si lapte.Ai grija sa fie bune si sa i le schimbi in fiecare zi.Ii poti dxa o jucarie mica fiindca s-ar mai juca cu ea cand s-ar plictisi.Cat este pui trebuie sa se odihneasca si sa nu fie zapacita asa ca nu te juca cu ea toata ziua, in jur de 2 ore pe zi. Poti merge cu ea o data pe zi prin jurul casei ca sa se obisnuieasca.Isi poate face si noi prieteni big grin. Gandeste-te si la un nume.
Se va obisnui repede, succes!

| Vladuthz a răspuns:

Cumpara-i mancare pentru pisici de la magazin, intreaba-l pe vanzator vezi tu