| gemeni6226 a întrebat:

Sunt curioasa daca ati avut intamplari interesante cu petul vostru oricare ar fi acel pets.Curiozitatea mea a fost starnita azi de o poveste a unei colege.

14 răspunsuri:
| tonyc7 a răspuns:

Lamureste-ne ce e acela,, pets" mai intai.

| gemeni6226 explică (pentru tonyc7):

M-am gindit ca cine raspunde; a aceasta rubrica hobbie &pets stie chiar si TPU stie din moment ce a deschis aceasta rubricahappy. Animal de companie inseamna. Pisica, caine, iepure, sarpe orice animal ai acasa.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru tonyc7):

Pet la plural?
... presupun

| tonyc7 a răspuns (pentru gemeni6226):

Animal de companie inseamna PET, nu,, pets". happy,, Pets" e forma de plural. Deci,, petsul vostru" e incorect spus si face cititorul sa se gandeasca la altceva.

| gemeni6226 explică (pentru tonyc7):

Acuma imi spui o poveste sau te legi de gramatica mea engleza.Nu am spus ca sunt perfecta, ar fi prea obositor si plictisitor.

| gemeni6226 explică (pentru Zuzu1991):

Da la plural, poti avea mai multe, noi de exemplu acum avem doi iepuri dar in trecut am avut un papagal si o broasca testoasa deci unde scrie ca poti avea doar unul?

| tonyc7 a răspuns:

Sigur ca am avut intamplari interesante, chiar foarte multe. Si placute, in primul rand. Altfel, nu am mai creste pet langa noi.

| gemeni6226 explică (pentru tonyc7):

Daca imi scrii una interesanta poate dau funda, ce zici?

| gemeni6226 explică (pentru tonyc7):

Uite ca sa-ti fac chef sa spui, sa zic concret la ce m-am gindit.O colega a povestit azi ca pisica pe care o are a simtit ca pe ea o doare mina si atit s-a frecat de locul in care ii durea mina ca deodata a simtit ca nu o mai doare.Sau o colega a avut un caine cit timp a trait la tara si a povestit ca o data a iesit in plimbare la padure cu cainele si cainele nu o lasa sa mearga unde a vrut ea tot sarea in fata ei si o determina sa-si schimbe directia unde dorea sa paseasca.Ca la urma ea sa vada de ce, cainele a simtit un sarpe in apropiere si a salvat-o de la muscatura sarpelui.

| Trelleborg a răspuns:

Am si eu acasa 2 iepuri, nu o sa raspund la intrebarea pe care ai adresat-o. In schimb, am eu o intrebare. Iepurii tai se curata unul pe celalalt? Am obervat ca ai mei se ling unul pe celalalt pe blana si mai ales pe urechi. Sunt mascul si femela dar amandoi sunt castrati.

| gemeni6226 explică (pentru Trelleborg):

Da se ling toata ziua femela nu a fost castrata si se urca toata ziua pe mascul, de multe ori masculul se ennerveaza si fuge sau daca nu se ennerveaza o fugareste femela si trebuie separati o vreme.

| gemeni6226 explică (pentru Trelleborg):

De fapt baiatul meu are grija de iepuri el le-a cumparat, ca iti dai seama pentru mine nu e o fericire prea mare sa am iepuri in apartament dar nu am ce face daca tine asa de mult la ei.

| Eireann a răspuns (pentru Trelleborg):

Si eu am avut doi iepuri, mascul si femela, castrati amandoi ( unul a murit recent de insificienta cardiac). Mascul o curata pe femela, in special pe gat avea o zona fara par de la cat a tot lins. Iepurii mei au fost anandoi liberi prin casa, in tarc ii puneam doar cand faceam curat sau aveam musafiri. Nu stiu ce sa povestesc, poate doar ca pisica mea se teme de iepuri.

| gemeni6226 explică (pentru Eireann):

Si unul din iepurii nostri a murit, femela in decembrie cel ramas e lasat si el liber.Si asta e ceva interesant ca pisica se teme de iepuri.Noi nu avem alte animale decat acest iepure.Mie imi plac cel mai mult cainii dar nu am timp de un caine cit timp lucrez.Un lucru foarte interesant este ca iepurele ramas liber ii place sa doarma pe masa de bucatarie si cand se face ziua se coboara pe scaun si sta pitit acolo pana nu i se face foame.