| Szegedidavid a întrebat:

Sunt doua usi complet identice una langa alta. Una duce in Rai, iar una in Iad, insa nu se stie care care-i. La ambele usi sta cate un om. Unul dintre ei spune mereu adevarul, iar celalalt mereu minte. Nu se stie daca cel care spune adevarul sta la poarta Raiului sau nu. Intrebarea este:

-Ce intrebare putem pune unuia dintre oameni din care putem afla care este poarta Raiului si care este cel care spune mereu adevarul? sau invers:

-Ce intrebare putem pune unuia dintre oameni din care putem afla care este poarta Iadului si care este cel care minte mereu?

Atentie! Avem voie sa punem doar o singura intrebare!

Succes!

1 răspuns:
| AKARA0 a răspuns:

Il întrebi pe omul care spune adevărul daca poarta la care stă este cea a raiului, daca zice da și rade poate fi un mincinos, daca nu mincinosul va spune că poartă la care stă omul care spune adevărul este cea a raiului deșii nu este.