| alexxx123z a întrebat:

Sunt student si saptamana asta am nevoie de bani, asa ca va rog sa imi recomandati ce pot gati la tigaie ( nu am oala pentru fiert ) ieftin si bun.

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Oala pentru fiert de 2 litrii gasesti la pret de pana 50 lei.
Chiar daca te costa putin oala, in ea poti gati chiar si pentru mai multe zile.
O oala poti primi (imprumut sau definitiv) si de la cineva (din familie, vecini etc.
Cand ai oala, poti sa-ti prepari o gramada de mancaruri, din ceea ce-ti cumperi.

De exemplu: cumperi o varza, niste orez si un jumat de kilogram de carne tocata si-ti faci sarmale pentru o saptamana. happy
Cu retete simple "ca la mama /bunica acasa" este plin internetul, te saturi chiar si daca incepi sa le citesti.

| sierra1 a răspuns:

In afară de răbdări prăjite, ouăle sunt si ele accesibile (de bibilică. că-s mai mici)

| anonimg a răspuns:

La kaufland -si alte magazine- gasesti "amestec de legume congelate" care pot fi gatite la tigaie.
Cauta pe google -dar si pe Youtube- ce am pus in ghilimele si vei vedea despre ce este vorba. Se fac si repede.
Poti sa faci cartofi facuti in abur, feliati: ii fierbi in tigaie cu apa si putin ulei, chiar daca nu sunt acoperiti de tot cu apa, si pui un capac peste ei; se fac la foc incet. La final poti sa adaugi niste verdeturi peste ei si chiar si putina branza.

| Andreeush a răspuns:

Ce știi să gătești?

| Frank51 a răspuns:

Ai nevoie de anumite ingrediente pe langa mancarea propriu zisa, care costa destul de mult avand in vedere faptul ca vrei sa economisesti.

La cantina este cel mai simplu si ieftin. La mine e ciorba de fasole cu 1. 8lei, fel doi 6 lei(carne cu garnitura), desert 4 lei. Practic mananci un meniu complet cu 12 lei(eu niciodata nu am putut sa mananc tot), si este foarte foarte bun(cel putin la mine).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Unde breh, ca vreau si eu! happy

| Frank51 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Brasov, te astept!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Oooh, unul dintre orasele mele preferate din Romania! Ce e drept nu e chiar la o aruncatura de bat, dar mai ajung pe acolo prin vara viitoare probabil. Sper ca nu chiar in trecere o ora-doua cum am fost vara asta. La care camine, la alea de prin capatul la Str. Lunga pe acolo? Am stat intr-o vara prin 2001 acolo cateva zile intr-o vara.

| Frank51 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, pe str memorandului. Nu stiu cum a fost prin 2001, dar acum e super fain complexul studentesc Memo, si e putin mai civilizat decat pe Colina laughing din cate am vazut.

| NLS a răspuns:

Https://www.wuxing.ro/ro/meniu/salate/salata-chinezeasca-rece/

la care mai adaugi niste pastrama sau carne taoata bucatele mici si trasa la tigaie.
Ulei poti folosi de oricare, eu in Germania folosesc de rapita mai mult, foarte rar de masline.

Tot din bucataria chinezeasca, vezi ca se gasesc pe la supermarket, asa numitele pachetele cu legume
https://www.wuxing.ro/ro/meniu/aperitive/pachetele-cu-legume-piperat/

| gabicoo a răspuns:

În perioada studenției mele ( anii 92'-97' ) se găteau la tigaie, în camera de cămin, pe un reșou: "Cartofi pai și muzică ușoară"!
hee hee

| Furnicuta000 a răspuns:

Din intrebarile anterioare am inteles ca esti la Poli. Pai daca e vorba de Bucuresti cea mai buna solutie ar fi cantina. Acolo gasesti ciorba la 1-2 lei plus multe alte feluri de mancare. E inghesuiala ce-i drept dar macar stii o treaba. Mai e o cantina pe la Gara de Nord, nu stiu de la ce facultate e, cred ca de la ASE, si acolo se duc multi studenti de la Poli dar nu intotdeauna poti merge fara sa te prinda ca esti din alta parte laughing

| SporeBox a răspuns:

Oua, carne, peste, legume. Poti sa gasesti tot in supermarket-uri.

| AlexVlc a răspuns:

Cașcaval pane, ouă ochiuri, omletă, șnițele.