| Tarzhan a întrebat:

Știe cineva daca exista o metoda de a curata pereții acvariului de verzeala aia ( bate cam o ora pe zi apa in acvariu si de-aia se face )? Eu dau cu un burete de vase dar e destul de greu ca acvariul e destul de mare si verzeala nu se ia chiar ușor. Si apa se inverzeste, daca exista vreo metoda si pentru apa sa îmi spuneti. Acvariu are 100 litri si are si filtru.

9 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Vezi ca sunt niste magneti care se prind de peretii acvariului. O parte in interior, o parte in exterior. Si tu din exterior te plimbi pe peretele acvariului si il cureti. Cam asa arata https://www.petmagia.ro/......-s-5063183

Succes!

| Tarzhan explică (pentru sonya):

Si chiar sunt buni? Si pentru apa e vreo metoda (e verde )

| Tarzhan explică (pentru sonya):

Magnetii aia pot zgâria geamul acvariului?

| sonya a răspuns (pentru Tarzhan):

Eu am avut si eram multumita de ei. Vezi ca sunt pe dimensiuni. Tu ai nevoie de ceva mai mare. Nu pot zgaria geamul.

Ca apa sa nu mai fie verde, ar fi bine sa pui si tu niste sanitari, niste melci pentru a mentine cat mai curat acvariul. Ia un filtru care isi face treaba, indicat unul destinat unui acvariu putin mai mare. Daca il iei fix pentru cel de 100l ca al tau e posibil sa nu fii multumit. Eu una asa am facut. Niste plante pentru oxigenarea apei.

Nu ai specificat ce ai in acvariu, pesti, broaste.

| Tarzhan explică (pentru sonya):

Am pești : guppy, zebre, si xifo

| sonya a răspuns (pentru Tarzhan):

Si ai pompa, filtru, incalzitor? Ai nevoie de sanitari. Sa stii ca isi fac treaba.

Ai nisip sau pietris? Mizeria coloreaza apa in verde. In plus, cand schimbi apa, las-o la decantat.

| Tarzhan explică (pentru sonya):

Am pompa, filtru si incalzitor si am nisip, dar soarele bate cam o ora pe zi in acvariu si de aceea se inverzeste apa.

| sonya a răspuns (pentru Tarzhan):

Nu prea cred ca are treaba soarele. Ce filtru ai? Ma gandesc ca nu face fata. Plante ai?

| mihai69 a răspuns:

E bine să pui câțiva melci în el. Nu curăță 100%, dar ajută mult.
În plus, poți face o sculă asemănătoare racletelor de șters geamuri, dintr-o sârmă de cupru de vreo 3 mm, un șurub cu piuliță de M4x8mm și o lamă de ras obișnuită.
Plus montarea unui filtru (cu pompă) pentru apă, dacă nu ai deja.