| diana_3977 a întrebat:

Tocmai mi-am luat un caine si nu stiu ce nume sa ii pun. are blana mare, e micut, de obicei cand mananca lasa numai scuipat are ochii capriu si parca e nascut pe 23 aprilie. aveti idei de nume? mentionez ca are blana foarte alba.si desigur dau cadou o fundita.happy

Răspuns Câştigător
25 răspunsuri:
| Locaa a răspuns:

Pufy, Pufulete,

| Reew a răspuns:

Sunt sigura ca este un caine foarte frumos si foarte norocos ca esti stapana lui!winking
Si eu imi doresc un caine, iar daca va fi femela i-as pune numele Bijulove struck, iar daca va fi mascul o sa-l denumesc Gummy:d, deoarece este un cuvant care ma amuza si este chiar CUTE>:d

Janina
| Janina a răspuns:

Spot :X
sau Richy

| RecycleBin a răspuns:

April, shine, luky, prieten, puppy, friday, sunshine, carra, nonny, tiss, loly, little, buggle, joy, hope, didi, mussle, rita, randy, lilly, white, sady, sandy, bounch, perry, rhyno, benthy, boby, morris, thomas, cezar, roxy, popey, lara, azzi, rony, ozzy, candy, jimmy.
sper ca ti-am fost de folos.si nu am luat numele astea de undeva, sunt din cap la mine. dai funda?

| Diiiiiia a răspuns:

1.Rocky;
2. Poko;
3. Pufulici;
4.Mony;
5. Sparcky;
6.Scraff;
7.Bobo;
8.Alvin;
9. Bubico;
10.Bobi;
11.Cody;
12. Dingo;
13. Dino;
14. Willy;
15. Woof;
16. Widd;
17. Titan;
18. Tery;
19.Thomas;
20.Tonny;
21.Stich;
22.Simon;
23.Shooter;
24. Puffy.
Sper ca te-am ajutat.:*
Te rog fundablushingblushingblushing
:X:X

| Diiiiiia a răspuns:

1.Scraff;
2.Boby;
3. Poko;
4.Mony;
5. Pufulici;
6.Rocky;
7.Arthur;
8.Bobo;
9. Elliot;
10. Gordon;
11. Jackey;
12.Stich;
13.Bomby;
14.Trixie;
15. Spike;
16. Wide;
17. Titan;
18. Willy;
19. Woof;
20. Walter;
21.Toby;
22.Tom;
23. Spock
Sper ca te-am ajutat.:*
Te rog fundablushingblushingblushing
:X:X:X

| Diiiiiia a răspuns:

1.Scraff;
2.Boby;
3. Poko;
4.Mony;
5. Pufulici;
6.Rocky;
7.Arthur;
8.Bobo;
9. Elliot;
10. Gordon;
11. Jackey;
12.Stich;
13.Bomby;
14.Trixie;
15. Spike;
16. Wide;
17. Titan;
18. Willy;
19. Woof;
20. Walter;
21.Toby;
22.Tom;
23. Spock
Sper ca te-am ajutat.:*
Te rog fundablushingblushingblushing
:X:X:X

| incandescentul a răspuns:

Bombonel

| iness a răspuns:

Bennyhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai niste sfaturi aici si numele sunt mai jos

1. Ia in considerare faptul ca vei merge cu prietenul in public, asta insemnand nu doar cercul de prieteni, ci si veterinarul, dresorul sau comisia de la o expozitie. Prin nume vei crea o imagine a cainelui: numele poate inspira incredere sau teama si din nume se poate deduce "menirea" pe care o are companionul: caine de terapie, caine de vanatoare, caine de salvare, de paza sau de companie pentru copii. Nu trebuie ales un nume foarte comun, care in public ar putea duce cainele in eroare daca este pronuntat de stapanul altui caine.

2. Lasa copiii sa te ajute la "botezul" cainelui. In general ei vor adora noul venit si vor alege cu imaginatie nume simple si dragute. Un nume de caine este preferabil a fi cat mai usor de rostit pentru ca el sa il invete cat mai repede si sa raspunda la apel. Mult mai receptiv va fi o catelusa la numele "Lassie", decat la un nume ca "Labyrinth".

3. Numele cainelui va spune la fel de multe despre el, dar si despre omul ce ii poarta de grija. Este indicat ca numele ales pentru caine sa exprime caracteristici fizice si de temperament ale acestuia, dar si sentimentele pe care le aveti fata de el, relatia dintre tine ca stapan si caine ca bunul tau prieten.

4. Sunt de evitat numele foarte asemanatoare cu viitoarele comenzi: "Sezi!", "Aport!", "Culcat!", etc. In viitor cainelui ii va fi mai usor sa deosebeasca aceste comenzi de propriul nume si sa le respecte mai apoi.

5. Nu este prea indicata nici denumirea cainelui cu un diminutiv care nu i se va mai potrivi la maturitate, mai ales daca este o rasa de talie mare. Puteti alege nume de caini atat lungi, cat si scurte, dar incercati ca pe cele mai lungi sa le puteti prescurta. Pentru caine, cele mai usor de retinut vor fi numele dintr-una sau doua silabe.

6. Este foarte important ca inainte sa alegi un nume, sa iti cunosti cainele! Uneori este suficient sa il urmaresti cateva zile pentru a-ti da seama de trasaturi fundamentale ale personalitatii lui. De inspiratie poate fi tara de origine a rasei cainelui tau.

7. Trebuie sa tii cont de sexul cainelui tau. Pentru masculi se aleg cel mai frecvent nume ce contin consoanele "cu", "c", "r", "t" si vocala "a", iar la femele sunt intalnite numele ce au in componenta vocala "u" sau consoana "d". De exemplu: "Caporal", "Cadence", "Coyotte", "Coquin", "Crouton" sunt nume de masculi, iar "Douce", "Doudou", "Duffy", "Dinah", "Doris" sunt nume pentru femele.

8. In situatia in care cainele a avut un nume pana sa ajunga la tine si doresti cu tot dinadinsul sa i-l schimbi, incearca totusi sa alegi un nume asemanator. Daca l-a chemat "Pikey", va accepta mai usor ca tu sa ii spui "Mikey", decat sa il strigi "Pokey".

9. Testeaza numele pe care ti-ai propus sa il folosesti pentru cainele tau. Striga-l cu acel nume timp de 2 - 3 zile si cu siguranta iti vei da seama daca si cainele este la fel de incantat de noua "identitate".

10. Daca animalul tau de companie a raspuns la noul sau nume, nu uita sa il recompensezi pentru asta. O mangaiere sau un "Bravo!" il vor face sa invete si sa iubeasca acel apelativ.
eu as prefera numele Sunshine [raza de soare]...sunt sigura ca va aduce soarele in viata ta chiar si in zilele friguroase de iarna... succes!

Max
Bella
Dona
Dony
Bobita,
Rembo(Rambo),
Dolphy(Dolfi)
Caprioara
Gipsica
Lord.
Blaky
Atoss
Bruny
Golden
Cam atat.Sa-ti traiasca catelusulkisskiss Fundita?batting eyelashes

| Boniboon a răspuns:

Pufi!

| AlexBitza a răspuns:

Beto

| apaplata_7449 a răspuns:

Blondie, Alaska, Smantanica, fulg...nu stiu...laughing

| Bogdanmarianmgh a răspuns:

Eu am gasit aici
https://catelusii.cabanova.com
Sunt foarte bune o sa iti placa

| Kaya_1133 a răspuns:

Catel e cel mai bun nume

| Monik_4320 a răspuns:

Pufilici

pufi

fulg

fulgusor

si cam atathappy... sper sa-ti fie de foloshappy

| corinik a răspuns:

Branza (are blana alba), danonelaughing
scuipinol( cand mananca lasa numai scuipat)rolling on the floor))

| danubia a răspuns:

Pongo

| Dee_4806 a răspuns:

Fluffy