| AuricaMircica155 a întrebat:

Un amic are un bichon la tara. Il tine in curte, deci e invatat la curte. Nu prea are timp de el si as vrea sa il iau eu. Insa stau la bloc si el e invatat la curte. Are 2 ani si e cam neîngrijit. O sa il duc la tuns, saptamana viitoare. Vreau sa ii ofer o viata mai buna.
Cum il pot invata sa mearga in lesa si sa isi faca nevoile afara avand in vedere ca este destul de mare?

2 răspunsuri:
| Justme79 a răspuns:

Trebuie să întrebi cel mai bine pe cineva expert in așa ceva happy

| AmarruShakur a răspuns:

Pur si simplu ii iei un lant si daca vrei sa il faci sa mearga la pas il tii in partea stanga a ta, din scurt, sa fie cu picioarele din fata la linie cu picioarele tale si nu il lasi sa te traga dupa el. Tu plimbi cainele, nu te plimba el pe tine. Eu l-am invatat pe al meu tragandu-l incet inapoi cand voia sa traga de lant si ii ziceam ''la pas''. Am reusit intr-o vara sa il invat. Evident ca trebuie sa il lasi si sa exploreze, sa isi faca nevoile. Cand lasi lantul in lung ii spui 'liber' si il lasi sa faca ce vrea un timp... Si tot asa, intelegi ideea. Important e sa nu te domine el pe tine. Cat despre invatatul sa faca afara, nu stiu cum sa te sfatuiesc. Ii urmaresti comportamentul, sigur cand va avea nevoie va incepe sa adulmece prin casa, sa isi caute un loc. Atunci cred ca ar fi momentul sa il scoti afara, asa cum e invatat, si pana la urma ar trebui sa se ceara singur.