| Marius0012 a întrebat:

Un DSLR pentru incepatori(trec de la un aparat normal la DSLR)

Răspuns Câştigător
| spxinsane a răspuns:

Aparate dSLR pentru incepatori:

Nkon : d3000, d3100, d5000, d5100
Canon : 400d. 450d, 500d, 550d, 600d (nu recomand 1000d si 1100d, au o constructie foarte slaba)
Sony : A290, A380, A390
Pentax : K-r

Obiectivele care le gasesti in kit-uri pentru inceput sunt chiar bune pentru a te invata (daca consideri ca pe viitor sa faci ceva mai serios o sa te documentezi despre ce lentile ai nevoie).

Dar pentru inceput : 18-55mm, 55-200mm sau 70-300mm (asta depinde de buget si ce consideri ca ai nevoie)

Cel mai bine este sa mergi intr-un magazi de specialitate si sa iei in mana mai multe modele de aparate si sa decizi tu care iti place cel mai mult (firma, model).

Recomand totusi gama Nikon deoarece gasesti mult mai usor sa imprumuti un obiectiv/blit deoarece sunt multi care folosesc aceasta firma. Mai ales pe piata second-hand gasesti foarte multe accesorii la preturi mai mici ca la alte firme.

Succes

3 răspunsuri:
| uuueeeccc a răspuns:

Ma bucur! recomand un Canon 350D, 450D, 1000D etc un Nikon d3000. Canon mai putin mai greu de invatat fata de Nikon, de asemenea e si mai scump. Daca vrei sa investesti recomand mai mult Nikon. Succes.

| RoooneyThePuf a răspuns:

Da.si ce e cu el?straight face

| xMary a răspuns:

Care e intrebare?thinking