| viperra a întrebat:

URGENT sall, eu am o femela guppy care a facut azi acum 10 minute vreo 7 pui.ma intreb,mama(femela)isi mananca puii? masculul nu e in acvariu cu ea, femela am mutat-o separat intr-un borcan...deci ea isi mananca puii? raspuns rapid,da rog, si serios!

Răspuns Câştigător
| MyhaXMaya a răspuns:

Da isi mananca puii, este bine ca puii sa fie separati de adulti cand sunt mici, deoarece pot devenii hrana lor.
Pe pui poti sa ii hranesti cu hrana pentru adulti, dar trebuie sa fie zobita bine ca puii sa o poata inghitii.
http://animale.acasa.ro/......10326.html
Tot ce vrei sastii despre guppy.
Sper ca te-am ajutat. :)

2 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Da,daca nu acum mai tarziu ii mananca. Poti sa-i lasi doar pe ei acolo in burcan ca nu au nevoie de femela.

| mimi2000mimi a răspuns:

Despre gupii nu cred ca sunt canibali...eu am avut gupii, black moly si xifo, toti avand (tineam fiecare specie in alt acvariu)pui, si numai xifo isi manca puii..ai putea sa ii separi de orice eventualitate totusi, dar nu cred ca e cazul.