| USwinter a întrebat:

Va rog,ajutati-ma! Mi-am cumparat ieri un pui de broasca testoasa.I-am luat aproape toate cele necesare(acvariu,insulita, mancare si filtru de apa). Maine ii voi cumpara si calciu, bec si incalzitor de apaEu i-am pus o lanterna provizorie si am lasat-o aprinsa si peste noapte.Am trei intrebari:
1-Temperatura apei in care sta broscuta testoasa e de vreo 20 de grade.Angajatul de la pet-shop mi-a spus ca trebuie sa fie de 24-25 de grade.E o problema pentru testoasa daca apa are temperatura de 20 de grade?
2-Pateste ceva testoasa daca nu ii iau pana maine Calciu si incalzitor de apa si bec?
3-Noaptea se stinge lumina de la acvariul testoasei? Daca o sting si nu mai vede sa iasa din apa sau sa mearga pe insulita?
Multumesc!

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ele sunt rezistente, de aceea trăiesc mult. Până mâine, nu pâțește nimic.

| Goddessss a răspuns:

1)Nu are nimic, numai ca e mai puțin lipsita decat la 24-25 de grade. Ar trebui sa mai inclazesti macar cu 2 grade apa, daca nu vrei ca unoeri sa hiberneze.
Cand hiberneaza sta pur si simplu in apa ca si cum ar dormii.
2)Nu pățește absolut nimic. Nu sunt animale chiar atât de sensibile.
3)Noaptea oricum trebuie sa închizi becul. Broaștele pot dormi si in apa, nu e mare chestie.

ti am raspuns pentru. ca si eu am 2. Un sfat, scoate-o si prin camera ta sa se plimbe, nu numai in acvariul acela.
(Ala nu e acvariu, ala se folosește doar la pesti, doar ca nu stiu termenul celalalt)
bafta laughing)

| USwinter explică (pentru Goddessss):

Multumesc pentru raspuns! Testoasa sta de fapt intr-o cutie mare de plastic speciala si are si un capac dar nu il folosesc.Nu as vrea sa o scot afara din cutie pentru ca inca nu s-a obisnuit cu mine si cu noile imprejurari si se sperie daca ma apropii de ea.

| IrinaMihaela15 a răspuns (pentru Goddessss):

Se numeste terariu happy

| Goddessss a răspuns (pentru IrinaMihaela15):

Da da, stiam ca e cv cu T.
laughing