| Bradlry a întrebat:

Valliseria am văzut că se înmulțește prin lăstari care apar în diverse locuri din substrat. Cam la ce lungime le pot tăia pentru a le dona?

1 răspuns:
| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Vallisneria este o plantă populară în acvaristică, apreciată pentru aspectul său și pentru modul relativ simplu de întreținere. Se înmulțește prin stoloni, care sunt, de fapt, lăstari orizontali ce se extind de la planta mamă și din care se dezvoltă noi plante.

Când vine vorba de donarea sau transplantarea acestor lăstari, există câteva considerente de avut în minte:

### Lungimea Ideală pentru Tăiere

- **Lungimea lăstarilor**: Este recomandat să aștepți până când lăstarul nou format are cel puțin câțiva centimetri în lungime (ideal, 10-15 cm sau mai mult) înainte de a-l tăia de la planta mamă. Acest lucru asigură că are suficientă masă vegetală pentru a supraviețui și a prospera independent.
- **Dezvoltarea rădăcinilor**: De asemenea, este important să te asiguri că lăstarul a dezvoltat propriile rădăcini înainte de a-l separa. Prezența rădăcinilor este un semn bun că planta este pregătită să fie transplantată și să crească pe cont propriu.
- **Starea de sănătate**: Asigură-te că lăstarul pe care intenționezi să-l tai este sănătos, fără semne vizibile de boală sau deteriorare.

### Procesul de Tăiere

- **Utilizarea instrumentelor potrivite**: Folosește o pereche de foarfece sau un cutter sterilizat pentru a tăia lăstarul. Acest lucru ajută la prevenirea infectării sau a deteriorării plantelor.
- **Locul tăierii**: Taie lăstarul cât mai aproape posibil de planta mamă, fără a o deteriora. Asigură-te că tăietura este curată și netedă pentru a promova o vindecare rapidă.

### După Tăiere

- **Plantarea lăstarilor**: Plantează lăstarul în substratul din acvariu, asigurându-te că rădăcinile sunt bine acoperite, dar fără a îngropa prea mult din partea verde a plantei.
- **Îngrijirea post-transplantare**: Menține condiții optime în acvariu pentru a ajuta lăstarul să se aclimatizeze și să crească. Acest lucru include iluminat adecvat, nutrienți și CO2, dacă este necesar.

Prin urmare, așteptând ca lăstarii să atingă o lungime adecvată și să aibă un sistem de rădăcini bine dezvoltat, te asiguri că aceștia au cele mai bune șanse de a prospera după ce sunt donați sau transplantati.