Întrebare recomandată | JustDeath a întrebat:

Vinerea trecuta mi-am cumparat 2 pesti guppy, un mascul si o femela(cu pui). Duminica femela a nascut 6 puisori, iar pana acum 4 au supravietuit. In seara asta masculul a murit nu stiu din ce cauza, precizez ca pe toti ai tin intr-un bol de 3L. intrebare e care specie de pesti ar rezista intr-un bol ca acela?

P.S.: femela guppy nu pare ca e bolnava si ca e pe moarte ca masculul.

Răspuns Câştigător
| Kenzorel112 a răspuns:

3 litri? sa fim seriosi, daca pe tine te-ar tine inchis in 2 m patrati ai tai ce ai face? Nu ai muri? Schombale fale un acvariu sau un bol mult mai mare. Si vezi ca apa sa fie la temperatura camerei nici rece nici fierbinte. Sper ca ti-am fost de ajutor. Sanatate tie si pestilor.

5 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Apa nu trebuie sa fie de la robinet; trebuie un acvariu mai mare, minim 30l, ai nevoie de o pompa pentru aerarea apei, nisip si ceva pietris spalat, pe fundul acvariului si atentie sa nu fie descoperit cand dai cu sprai de tantari, ori sa ai in camera pulverizator automat.

| vSorin a răspuns:

Aoleu, îi chinui rău...ia citește aici: http://www.acvariu.ro/ghid-incepatori

| ilasadrian a răspuns:

Salut daca e un bol va muri orice peste, dar daca este un acvariu dotat cu incalzitor filtru de apa etc.Ai grija sa nu fie apa prea ferbinte sau rece pentru ei, sunt diferiti pesti care doresc o anumita temperatura.

| MasTerOfMMORPG a răspuns:

Mda trebuie sa ai un acvariu special deoarece din cauza bolului care este rotund ma rog ei se invart in cerc si nu mai au nici spatiu...Mai bine le-ai cumpara un acvariu maricel...
Uite sa te ajut cu tipul de acvariu pentru ei:Alegerea si amenajarea acvariului...
Guppy au nevoie de un acvariu spatios in care sa inoate. Calculeaza spatiul in functie de numarul exemplarelor pe care intentionezi sa le achizitionezi. Regula generala este ca un peste de 2, 5 cm sa primeasca 3 l de apa. Asadar, pentru un Guppy, care masora in medie 5 cm, vei avea nevoie de 6l apa, iar pentru 5-7 pesti vei avea nevoie de un acvariu de minim 30l.

| Ene_Laur_1982 a răspuns:

Nu folosi apa de la robinet, scoate puii aia 4 care au mai ramas fiindca ai sa ramai fara ei(vor fi mancati)...etc.