| Mayar a întrebat:

Voi ati adopa un caine doar daca e de rasa, sau maidanez? Conteaza ca ii oferiti aectiune si camin, sau intervin si anumite idei fixe si uneori cu aere in legatura cu rasa cainelui?
Intreb asta pentru ca aproape toti cunoscutii mei se mandresc si se lauda ca au caini de rasa si rad de mine ca am maidanezi. Dar cainii sunt animale, nu obiecte! Am gasit intr-o iarna friguroasa 4 catelusi intr-o cutie. I-am dus acasa. Doi am dat, doi au ramas la mine.
E vina lor ca stapanii sunte rai si ii abandoneaza in strazi? Se pare ca asa cred cunoscutii mei - de aceea sunt doar cunoscuti, nu si prieteni!
Eu consider ca atat cat pot sa fac bine si sa salvez o viata, nu trebuie sa am aere si figuri ca imi trebuie doar caine de rasa, ci sa ajut o viata sa nu moara in chinuri.
Va intreb, gresesc? Daca da, cum? E rau sa salvez caini aruncati fara mila in strada, cand ei aveau incredere in stapanul lor?

Răspuns Câştigător
| DenissaRoxana a răspuns:

Buna.
Apreciez ceea ce faci, respect! Asta fac si eu.
Nu trebuie sa ii asculti, lasa-i sa se laude ei, tu lauda-te ca salvezi o viata care chiar are nevoie de tine. Daca vrei sa ni te alaturi noua, iubitorilor de animale, adauga-ma la prieteni pe facebook (am link-ul catre facebook-ul meu la profil), iar eu o sa te adaug in anumite grupuri de animale.
Felicitari inca odata!

| Mayar explică (pentru DenissaRoxana):

Multumesc mult pentru raspuns si sustinere. Ma bucur ca inca mai sunt oameni cu suflet si cu simtamant.

6 răspunsuri:
| MineIsLikeABridge a răspuns:

E o porcarie, eu am o catea de 5 ani, luata din Bucuresti, eu sunt in Sibiu, si pe gratis, daca nu ajungea pe strada, ea este minunata, ascultatoare, puternica, inteligenta si are trasaturi de ciobanesc german si huscky, dar na... nu poti fi sigur niciodata, dar nu am avut niciodata un caine de rasa si nici nu cred ca este o prioritate happy

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Nu conteaza ce animal ai, conteaza cat de mult il ingrijesti si il iubesti. Si ei au suflet, nu numai noi.

Sa stii ca nu toti maidanezii sunt rai. Un copil s-a dus intr-o curte unde era un caine maidanez. Cainele s-a gandit ca e un hot si l-a muscat. Nu cainele era de vina, ci copilul.

Pa happy

| Mayar explică (pentru CatelusaCuParulCret):

Si eu sunt de aceeasi parere. E bine sa vad ca si altii au suflet, credeam ca am luat-o eu razna-dupa spusele celor cu figuri in cap.

| alexmihay92 a răspuns:

Nu conteaza daca e de rasa sau e maidanez important e sa iti fie drag tie de el nu la alti.

| Shattered a răspuns:

Cred ca stii si tu ca nu-i vina unui caine ca stapanul lui n-are nici urma de creier. Iti arunci cainii pe strazi apoi te plangi ca-s prea multi maidanezi, asta-i trist. Ai facut o fapta buna salvand cainii aceia. N-ar trebui sa-ti pese de ce spun cunoscutii tai, observi ce fel de oameni sunt.