| Furnicuta000 a întrebat:

Voi ce mancare le dati pisicilor? Eu am 5 pisici si am fost injurata pe un grup de iubitori de pisici ca nu le dau mancare din aia la 50 lei/kg si ca imi bat joc de ele. Le comand de pe Zooplus mancare Smilla care nu e ieftina (100 lei 10 kg si are ingrediente ok) dar nu imi permit sa dau 50 lei pe 1 kg pentru ca mananca mult. Era mai bine daca le lasam pe strada sa faca foamea sau sa manance soareci?
Ce marci de mancare de calitate si nu foarte scumpa stiti?

20 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Pai poate nu le plac alea la 50 lei Kilu?hee hee

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Catrice):

Poate sunt materialiste.hee hee

| romeo78 a răspuns:

Vorbiți la un pet shop de exemplu. Intrați în magazinele marilor lanțuri de produse alimentare și nealimentare. Au și acolo produse marcă proprie și de calitate.
Sistemul digestiv al unui animal este diferit de cel uman. Un animal vrea doar mâncare, nu îl interesează ce calitate are.
Tot ce mănâncă acum și nu are probleme digestive poate consuma în continuare.
Dar, în cazul în care vreți să schimbați produsul, la început combinați vechiul cu noul produs.
În rest, internetul a devenit o un mijloc de refulare a tuturor analfabeților funcționali sau nu, refulare a frustraților, refulare a celor care se consideră superiori și numai ei au dreptate!
Nu mai lua în seamă toți ratații și hrănește pisicile cu orice aliment le priește și nu dezvoltă probleme medicale deosebite repetate.
Succes în creșterea pisicilor și felicitări pentru frumosul gest de salvare a unor suflete nevinovate!

| wildthing a răspuns:

Sincer sa fiu, eu nu aprob persoanele care au foarte multe animale de companie, dar pana la urma e treaba fiecaruia, daca vrea sa traiasca inconjurat de 5 sau 20 de pisici sau caini. Ceea ce nu inteleg eu este felul cum a aflat acel grup de iubitori de pisici ce le dai tu de mancare. La tine in casa ar trebui sa stii doar tu ce faci, iar atata vreme cat pisicile respective mananca mai bine la tine decat daca ar fi fost vagaboande, eu zic ca e ok.

| Furnicuta000 explică (pentru wildthing):

Stau la curte, am curte mare si e loc destul pentru 5 pisici. Nu le-am inmultit eu, le-am luat amarate de pe strada. Si ele nu ies din curte.
Nu cred ca ar trebui sa ceara cineva aprobare pentru ce face in curtea lui, puteai sa spui simplu ca nu iti plac persoanele cu multe pisici

| Furnicuta000 explică (pentru wildthing):

Am comentat la o postare in care cineva intreba exact ce am intrebat eu aici (adica mancare buna la pret avantajos) si au inceput oamenii sa se ia de mine si de altii care au spus ca le dau Smilla sau marci mai ieftine.

| wildthing a răspuns (pentru Furnicuta000):

Asa e, nu-mi plac oamenii cu multe pisici sau cu multi caini, ii privesc ca pe niste ciudati, dar nu despre asta e vorba aici. Daca ai fi citit cu atentie primul meu comentariu, am spus ca pana la urma e treaba fiecaruia ce face, deci nu stiu de unde ai scos-o pe asta cu "aprobarea". Eu chiar spuneam ca daca te deranjeaza faptul ca s-a luat de tine grupul de iubitori de pisici, ar trebui sa nu-i lasi sa afle ce faci tu in propria curte.winking

| Furnicuta000 explică (pentru wildthing):

Dar unii sunt si absurzi. Postase cineva ca i-a stranutat pisica (nici nu era motiv de postat) si toti ii ziceau sa se duca la veterinar ca are pneumonie

| Invictusman a răspuns:

Whiscas le dau dar eu nu am pisici, le dau pisicilor din curte ca își fac bine norma cu soarecii

| Alverto a răspuns:

Făceau mișto de tine laughing

| Furnicuta000 explică (pentru Alverto):

Nu fac misto, intra si tu pe un grup din ala si posteaza de ex ca le dai Whiskas. Sa vezi ce o sa te injure. Facem pariu. Au o boala pe Whiskas laughing

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Whiskas,poți să le mai cumperi și să le fierbi tacâmuri de pui sau ficăței, însă fără oase și le poți da lapte dacă le place. Șoareci nu prind?

| Furnicuta000 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Șoareci nu am văzut sa prindă. Doar vrăbii, fluturi, gândaci, dar nu le mănâncă.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Furnicuta000):

Probabil ar mânca și șoareci, vrăbii, sau alte vietăți, dar poate sunt sătule de la mâncarea pe care le-o dai. Dacă stai la curte mai micșorează porția de mâncare să prindă și șoareci și să vezi dacă îi mănâncă sau nu.

| Eireann a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Animalele adulte au intoleranta la lactoza. Si mie mi-ar placea tort sau prajitura dar am boala celiaca ( intoleranta la gluten) si nu imi fac bine deloc.

| InYourPants a răspuns:

Grupurile alea sunt pline de ratati eu le dau bobite de 5 lei kilu ca atata mananca sunt mofturoase. Aia nu isi dau seama ca animalul daca il lasi pe strada se descurca cu ce poate si nu moare

| Katoky a răspuns:

Hello!
Atâta timp cât ingredientele sunt ok poți să îi dai mâncarea aceea dacă o acceptă. Mâncarea pentru pisici trebuie să aibă proteină, nu să fie plină de cereale și procent mic de carne. Exclus whiskas, friskies și alte bălării care se găsesc în supermarket, sunt nesănătoase.

| Claudia45 a răspuns:

Whiskas le dau eu
Bobițe și pliculețe
Este 5 lei punga de bobițe
Și un pliculeț este 2 lei
Eu zic ca nu e bine sa le obișnuiești cu mâncare scumpa pentru ca după nu o sa mai mănânce și altceva

| Oniks a răspuns:

Pâine goala și câteva palme

| romeo78 a răspuns (pentru Oniks):

Așa ceva să primiți dumneavoastră!