| mardeamor a întrebat:

Voi cumpara un beagle are 7 sapt si doar un vaccin facut.cate vaccinuri ar mai trebui sa ii fac si cate deparazitari pentru ca asta ink nu am intrebat daca are facuta vreo deparazitare.thinkingmersi

2 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna mardeamor,
Ma intreb ce vaccin i-a facut. Sa fie cel deparazitar? De obicei primul vaccin e cel contra parazitilor.
Dupa ce veterinarul iti examineaza cainele va stii daca are ceva probleme sau nu.
Veterinarul nu ii va face cainelui toate vaccinurile intr-o zi pentru ca e nevoie de un timp in care se face pauza pentru a vedea daca are reactii adverse.
Daca il duci pana in max 15 de saptamani (in mod normal vaccinul acesta se face cam pe la 9 saptamana) la veterinar, acesta ar trebui sa ii faca un vaccin ("de catel"-numele vaccinului) impotriva jigodiei, adenovirusului, parainfluentei, parvovirozei, hepatitei Rubard si parainfluenţei canine. La varsta de 12 saptamani se va face un vaccin mai complex, care cuprinde toate vaccinurile care ti-am zis mai sus dar si vaccinul Rabia. La varsta de 15 saptamani cainele va mai primi un vaccin contra jigodiei.
Am uitat sa precizez ca incepand de la 6 saptamani poti sa ii faci catelului un vaccin contra coronavirozei pe care il vei mai repeta o data la 4 saptamani.
E bine sa iti duci cainele in fiecare an la vaccin pentru a se repeta aceste proceduri, de data aceasta cu un singur vaccin contra tuturor bolilor.
Ai intrebat de deparazitare. Ei bine se fac 2 deparazitari. Una externa si una interna.
Pa, pa

| Alexandra8989 a răspuns:

3...fundita