| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o camera foto Nikon sau Canon. Imi puteti recomanda ceva? Eu am telefon Samsung s9 si face foarte bine pozele, as vrea o camera care sa faca si mai bine pozele.
In general vreau sa fac fotografii in vacante si poze artistice in parc.
Astept recomandari

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

In general un DLSR cu un singur obiectiv cu zoom, cantareste vreo 1, 6-1, 7 kg

Exista categoria mirrorless, tehnologia a fost inventata de Sony, iar acum incep si Nikon si Canon incet incet sa acapareze terenul pierdut.
Are si avantaje si dezavantaje fata de DLSR, dar in general nu faci poze proaste cu un astfel de aparat.
Sunt mai usoare, undeva intre 400 si 500 gr cu tot cu obiectiv.
Asa ceva as lua eu, sau alt model asemanator de la Sony.

https://www.f64.ro/......mega-ois/p

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu conteaza atat ce aparat foto ai, cat conteaza cunostintele, experienta si inspiratia ta, ca fotograf.
Am castigat la mai multe concursuri foto, folosind aparate simple si ieftine, iar cei cu aparate sofisticate si scumpe au ramas in urma mea.

| NLS a răspuns:

Ce buget ai?
Asta e cel mai important.
Cam ce greutate ești dispusa sa cari după tine pentru a face niște poze bune? (a doua întrebare esentiala)
Răspunzi la acestea doua și primești recomandări "la obiect", de la mine și de la alții.

Maica mea a vrut acum ceva timp un aparat mai bun decât sapuniera ei, și I am luat un Canon 70d și obiectiv 17-55 f/2.8

L-a purtat o vreme prin concedii, apoi s-a saturat.
A zis ca e mult prea greu și incomod.
I am luat un telefon și doar ala îl mai folosește la poze. (nu e cine știe ce, LG g6)
Aparatul îl folosesc mai nou eu, dar doar la ocazii speciale, căci sunt mulțumit de Huawei p 10 PLUS.

| PX732HG a răspuns (pentru NLS):

Buget 2000 lei, cat despre greutatea aparatului... cat de greu poate fi? Mai mult de 2-3 kg mi se pare exagerat

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Ce au spus sweetys și Bula, e și asta parțial adevărat, însă nu-i chiar cum o vad ei.
Obiectivul e mai important decât camera, însă dacă iei de bun acel raport, atunci ramai mai bine la s9.
Și da, cu un aparat Bridge sau un mirrorrless ieftin, poți da clasa unui posesor de DSLR foarte scump, dacă acesta nu se pricepe deloc la fotografie și îl tine pe automat, nu știe cum sa își aleagă poziția fata de soare, și nu știe la ce foloseste apertura, sensibilitatea ISO sau viteza de declanșare...plus alte funcții pe care DSLR urile le poseda... (sau le au îmbunătățite fata de alte categorii de aparate)
În concluzie, faci poze mai artistice cu un aparat mai bun și mai scump,. Atunci când înveți sa ii folosești funcțiile, nu când îl ții pe auto și apeși declanșatorul.

Pe modul auto te ajuta doar dacă ai obiectiv f/2.8 pentru a capta mai multa lumina în spatii slab iluminate, însă în bugetul tău nu intra un astfel de obiectiv.

| NLS a răspuns (pentru PX732HG):

In general un DLSR cu un singur obiectiv cu zoom, cantareste vreo 1, 6-1, 7 kg

Exista categoria mirrorless, tehnologia a fost inventata de Sony, iar acum incep si Nikon si Canon incet incet sa acapareze terenul pierdut.
Are si avantaje si dezavantaje fata de DLSR, dar in general nu faci poze proaste cu un astfel de aparat.
Sunt mai usoare, undeva intre 400 si 500 gr cu tot cu obiectiv.
Asa ceva as lua eu, sau alt model asemanator de la Sony.

https://www.f64.ro/......mega-ois/p

| sweetys a răspuns:

Sincer nu prea conteaza camera, conteaza obiectivul. Pe camera poti sa dai 400 lei iar pe obiectiv 1500 lei. Depinde si ce buget pui la bataie.