| ILikeToKnow a întrebat:

Vreau sa imi fac acvariu cu pesti.Care sunt dotarile necesare pentru un acvariu?
Am mai avut acum ceva timp si desi aveam un fel de filtru trebuia sa schimb apa in fiecare saptamana pentru ca aveam multi pesti. Dar am vazut acvarii in care poti lasa apa si o luna fara sa o schimbi si fara sa afecteze sanatatea pestilor acest lucru.

5 răspunsuri:
| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Iti jur ca maine ma intorc si am sa iti scriu tot ce trebuie facut.am o catre care e jumate cu asta, iti voi scrie pe scurt fiecare capitol, promit! sa nu dai fundita la altcineva

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Ti-am promis ca iti voi scrie tot ce e necesar, ma tin de cuvant! iata:pregatirea acvariului perfect este unul dintre lucrurile cele mai improtante, daca vrei ca pestii sa tai sa duca o viata fericita.inainte de a cumpara pestii, e necesar sa pregatesti acvariul cu tot cu dotari si, filtru si asa mai departe. 1)inainte sa cumperi un acvariu trebuie sa te gandesti unde o sa-l pui, apoi sa vei sti ce dimenisune va avea acvariul si il vei cumpara.alege cel mai mare spatiu pe care il ai disponibil, cu cat mai mare acvariul tau, cu atat mai bine si cu atat iti va fi mai usor sa-l intreti si cu atat mai multi pesti poti avea. este bine sa cumperi un acvariu de cel putin un metru sau chiar mai mare daca ai posibilitati. un acvariu mai mic va fi mai greu de intretinut si pestii se vor plicitsi. 2)dupa ce ai cumparat acvriul, spala-l bine, pozitioneaza-l perfect, iar primul lucru pe care sa il faci este urmatorul:sa pui pietrisul! asigurate ca pietrisul este curat, spalandu-l bine pana cand apa ramane clara. fa-o folosind o sita, umple siat cu pietris si tine-o sub jetul de apa de la robinet. apoi toarna cu grija nisipul din sita, in acvariu. ATENTIE!:ai nevoie doar de un strat subtire de pietris care sa fie pus cu grija! 3)urmatorul pas este sa pui apa in acvariu.in acest moment nu trebuie sa umpli acvariul decat pe jumatate! foloseste un vas mare cu furtun.in aceasta etapa poti folosi o farfurie cand torni apa. astfel nu va deranja pietrisul! 4)adauga agentul de declorurare! apa de la robinet este toxica pentru multe specii de pesti. de aceea trebuie sa pui in ea aceasta substanta numita agent de declorurare.il poti cumpara de la orice magazin de animale. URMEAZA CU ATENTIE INSTRUCTIUNIILE DE PE STICLA! 5)decoreaza acvariul! sunt multe lucruri pe care le poti folosi si pe care le poti pune in acvariu ca sa-l faci sa arate bine:piertis colorat, ornamente cu tot felul de forme si marimi si plante din plastic. cel mai bine este sa cumperi lucrurile acestea de la un magazin de animale, pentru ca pietrele si cochiliile de pe plaja pot avea muchii ascutite sau pot contine substante toxice! plantele din plastic sunt decoratiuni mai bune ecat cele adevarate, deoarece anumiti pesti le pot manca pe cele adevarate! 6)conecteaza filtrul! apa din acvariu trebuie pastrata curata si respirabila, prin folosire unui filtru, care este cel mai important echipament din acvariu. cand cumperi acvariul, cei de la magazinul de animale te vor sfatui ce dimensiune de filtru iti trebuie. daca nu, util ar fi sa intrebi vanzatorul, in caul in care nimeni nu te sfatuieste.fixeaza filtrul in acvariu apoi toarna apa ramasa. porneste filtrul si lasa acvariul asa o saptamana inainte de a pune pestii in el. 7)un alt pas important:vanzatorii iti vor da pestisorii in pungi de plastic. temperatura apei din punga, poate fi diferita de cea din acvariu, asa ca nu elibera pestii imediat caci pot suferi un soc s pot murii instantaneu! pune pungiile cu tot cu pestisorii inauntrul lor in apa si lasa-le sa pluteasca. din cand in cand mai plimbale in apa acvariului, asa pestii se vor obisnui cu temperatura apei din acvariu. dupa minim o ora, iti poti elibera pestisorii. sper ca ti-am fost de folos, sa imi spui si mie ce iti fac pestisorii. I_LOVE_YOU_AND_I_AM_COOL!

| KeepCalm a răspuns:

Eu am avut un acvariu d 30 l. si il curatam o data pe lunawinking. aveam si filttru; 0

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce pesti? Daca vrei vivipari (gupy, xifo, e mai simplu). Pentru un acvariu minim iti trebuie acavariul propriu-zis, nu m-as juca cu unul sub 30 l, e greu de intretinut. Filtru intern, preferabil si cu aerator. Substrat (pietris, de preferat cel de cumparat risti sa fie calcaros, altfel si-ti mareste duritatea), capac cu sistem iluminare. Mai toti pestii "se bucura" de pietre (atentie sa nu fie calcaroase), ii ajuta la orientarea in acvariu, si ca ascunzatori.
studiaza si: http://www.acvariu.ro/......epatorului si http://www.cotidianul.ro/acvaristica_pentru_to_n_ti-99698.html.
Ca sa poti schimba apa mai rar la pesti (cam greu de crezut ca chiar 1 luna), trebuie sa creezi un ecosistem echilibrat, asa ca:
- ia-ti un acvariu cat mai mare
- nu-l suprapopula
- planteaza-l corespunzator
- nu-l expune la soare (apar algele verzi pe pereti)
- pune-i obligatoriu capac, pentru evitarea evaporarii apei (degeaba completezi periodic, apa devine calcaroasa, si o sa ai probleme). In plus, in capac ai sistemul de iluminare cu neoane, obligatoriu daca vrei plante sanatoase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, te pot indruma in acvaristica 0721958428