| anonim_4396 a întrebat:

Zilele acestea mi-am comandat o bicicleta, dar chestia e ca nu m-am mai dat pe una de câțiva ani și vreau sa va întreb. Ok, deci pe spate la bicicleta sunt sa zicem 7 discuri, din ce în ce mai mari. Din cate îmi aduc aminte cu cel mai mic merge cel mai greu dar prinzi mai multa viteza și cu cel mare, mai ușor dar nu mergi asa repede. Și mai in fata sunt iar 3 discuri. Alea cum le selectezi? Pentru ce este fiecare?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Alea din fata se numesc foi, alea din spate pinioane.

Combinaria foaie mare + pinion mic prinzi viteza și pedalezi greu.

Combinația foaie mica si pinion mare pedalezi ușor dar nu prinzi viteza

| mihai69 a răspuns:

E cum a zis colegul.
Gândește-te la cutia de viteze a unei mașini - pleci de pe loc cu viteza 1, apoi le tooot schimbi până ajungi la viteza maximă cu a 6-a. Doar că la bicicletă schimbarea raportului de transmisie e ceva mai fină - cel ce dă la pedale e departe de a avea cuplul și puterea unui motor (cu ardere internă sau electric).
Iată un articol care explică mai pe larg aceste aspecte: http://www.freerider.ro/......91384.html