| Fumiko a întrebat:

Ziua buna,vreau ca anul acesta sa imi cumpar un aparat foto, acum am un Canon SX 500 IS Power Shot si vreau sa imi iau ceva mai performant.Niste idei de aparate bune?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Depinde ce înțelegi prin „mai bun".
Tot un bridge, sau vrei să mergi mai sus - mirrorless ori DSLR?
Pentru alea din primul caz, ar fi unul dintre astea:
http://www.f64.ro/......x-bundle/p
http://www.f64.ro/nikon-coolpix-b500-negru-bundle/p

| NLS a răspuns:

Second hand sau nou?

Pana nu spui bugetul maxim de care dispui, nu te poate nimeni ajuta cu un produs, cu un link.

Raspunde la intrebarea urmatoare: Peisaje, arhitectura urbana, fotografie de interior (fara blitz, gen muzee, biserici. in acest caz ai nevoie de obiectiv luminos), interior studio (in cazul acesta nu ai nevoie de obiectiv luminos), fotografie in conditii de lumina scazuta? (Bookeh l-am pus deja pe lista)

Doresti ca il cari mult dupa tine? In acest caz e mai util un mirrorless, fiind semnificativ mai usor.

. Dupa cum vezi, omul foloseste Sony A7r II si obiective fixe cu f/1.4, pentru a face fata situatiilor cu lumina scazuta.

Un singur astfel de obiectiv ajunge lejer la 600 euro sau mai mult.
Daca vrei un obiectiv cu zoom, si f/2.8, unul decent costa cam 900 euro.

Exista multe variante "castigatoare" insa pana nu raspunzi la intrebarile de mai sus, nu pot sti daca sa iti recomand un EOS 2000D, un EOS 200D... un EOS 800D, sau... altceva.
Toate sunt "ceva mai performant" insa diferenta dintre ele e destul de mare.

### Daca doresti neaparat senzor FF (Full Frame), cel mai ieftin body ar fi Sony A7, la aproximativ 780-850 euro.

| unvecin a răspuns:

Probabil ar ajuta să spui cât ești dispus să investești în asta și la ce ai nevoie de aparat.

| Fumiko explică (pentru unvecin):

Pai sincer nu as vrea sa imi vand casa pentru un aparat dar nu vrea sa fie ceva prea ieftin, la ce am nevoie de el, imi place foarte mult sa fac poze de calitate cam asa cum face Kanbokah.

| FelixKGB a răspuns:

Salut, dacă vrei sa începi sa faci fotografii eu ți as recomanda un dslr este mult mai bun, deoarece poți schimba obiectivele și ai setări mult mai complexe și te poți juca mult mai mult cu imaginea plus ca la un aparat contează obiectivul, ceea ce nu poți schimba la ce vrei tu sa îți cumperi în aproape aceeași bani. De preferat ar fi sa începi cu un 4000D e foarte bun pentru început poți sa faci comparații și cu un Nikon dacă vrei, într-adevăr Nikon ul are obiective mai bune dar și mai scumpe. poate mult prea scumpe și body urile mi se par mai intuitive la un Canon, acum părerile sunt împărțite. Bafta!?