| nukeyly a întrebat:

1. Care este termenul legal prin care poate fi returnat un produs de catre o persoana fizica sau o firma, garantia e in general 1 an la firme si 2 ani la PF.
2. Daca vanzatorul nu poate asigura garantia unui produs, functionarea lui in conditii normale, prin centre specifice ce se intampla?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Termenul legal este 14 zile. Unele magazine aplica (cu de la sine putere) 30 zile sau sunt care spun ca poti returna oricand. Daca se strica dupa aceasta data limita (vorbesc de 14 zile sau 30 zile) se trimit in service-ul scris pe garantie. Nu se poate sa nu aiba service. Daca nu au service inseamna ca firma este in insolventa sau faliment si atunci nu mai ai ce face decat sa te inscrii pe lista celor carora firma le este datoare si sa mergi in judecata. E mai complicat si cheltuieli, dar nu stii daca vei obtine ceva.
Daca-l trimiti in service si cel de la service da negatie (nu se mai poate repara) magazinul este obligat sa-ti asigure un produs nou identic sau asemanator cu cel cumparat, fara plata unei diferente si cu garantia de la inceput. Adica daca la vechiul produs ai avut 24 luni garantie si trecusera deja 23 de luni, la noul produs trebuie sa-ti asigure tot 24 de luni. Eu am patit asta cu un monitor si n-au vrut sa-mi dea garantie noua. I-am reclamat la ANPC si mi-au trimis garantia urgent si si-au mai luat si o amenda.

| Wr3nch a răspuns:

Depinde pentru ce il returnezi si de unde e luat.
Daca e de pe net ai 14 zile in care poti renunta fara motiv (30 la unele magazine online).
Dupa perioada asta e ca la magazinele fizice din ziua 0, poti reclama un defect si il repara, daca nu il pot repara il schimba.

Daca il ei stiind ca nu ai garantie sau access la service e fix problema ta, ca te complici singur.

| mi25 a răspuns:

In plus de ce a spus salontanul, daca firma nu mai are produsul respectiv, ei o sa-ti recomande alt produs din magazin, dar legal este sa-ti returneze banii platiti.

| nukeyly explică:

Produsul comandat nu corespunde in totalitate cu realitatea prezentata pe site si prezinta pericol in exploatare
Desi produsul are certificat de garantie la centru, ACOLO ti se zice: ca ei nu fac garantia la produsul asta. WTF?