| sopranaCadaverica a întrebat:

1. Cum se procedeaza cand mergi la un spectacol si trebuie sa lasi paltonul la cabina aceea speciala? Platesti ca sa ti-o aseze pe umeras?
2. Sunt sute de spectatori, deci, sute de haine. Cand ma duc sa-mi iau paltonul inapoi, cum stiu respectivele care e al meu? Se da vreun numar, ceva?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

1a. Pui paltonul pe „tejghea" și aștepți să-l preia și să îți dea jetonul;
1b. Nu, dar la ridicare e de bun simț să lași un leu măcar doamnei de la garderobă (evident, e absolut opțional și neobligatoriu);
2a. Se uită pe jetonul tău ce număr ai și îți aduce haina de pe cuierul cu același număr;
2b. Da, primești un jeton cu un număr.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti se da un bon corespunzator umerasului unde ai haina. Doar daca pierzi bonul, poti astepta pana pleaca toat lumea ca sa iti poti lua paltonul, haina etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu toti isi lasa hainele la garderoba asa ca nu sunt chiar sute de haine.

dar da, ti se da un numar si haina ta e asezata pe umerasul cu numarul respectiv. asa ca e foarte simplu sa ti o dea inapoi.

| dannyel86 a răspuns:

Da, hainele sunt numerotate, iar personalul care lucreaza acolo stie sa-ti inapoieze, la sfarsitul spectacolului, haina care iti apartine.
Cat despre pret, n-am auzit sa se plateasca, sa existe vreo taxa, dar cred ca se poate da un mic bacsis.