| sopranaCadaverica a întrebat:

A calatorit cineva cu autocarul prin alte tari pe distante foarte mari? De exemplu, Bucuresti - Roma sau Budapesta - Paris, Bruxelles - Varsovia etc. Cum vi s-a parut experienta? Avantaje, dezavantaje?

44 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Am calatorit Bucuresti-Londra. 48 de ore. Am amortit pe scaun.

| anonimg a răspuns:

Singurul avantaj este pretul. Dar sunt foarte multe dezavantaje care te fac sa alegi avionul. Nu doar ca ajungi mai repede; dar cu autocarul calatoresc foarte multi rromi care stim ca sunt certati cu apa -dar si romani sunt o gramada. Dar cei dintai nu doar ca sunt certati cu apa, ci sunt straini si de bunul simt, si de respectul fata de oameni: vorbesc tare cand trebuie sa vorbeasca si cand trebuie sa taca; vorbirea lor este urata si amentitatoare, violenta, chiar si daca vorbesc la telefon cu altii; vorbesc in limba lor ca sa nu stie altii ce vorbesc ei; folosesc alimente cu miros puternic; vor sa asculte manele (soferul este obligat de lege sa interzica astfel de muzica in autocar); se intind pe jos si dorm ca in cortul lor. Nu dau doi bani pe astfel de specimene si pe aceia care ii protejeaza mai abitir ca pe niste specii pe cale de disparitie.
Daca poti, evita autocarul. Recomand wizzair -ieftin si bun. happy

| Frank51 a răspuns:

Pros: vezi multe chestii, caterinca daca mergeti mai multi prieteni, avantaj pentru cei cu frica de avion, etc. Cons: oboseala, stres, plictiseala, durere de oase.

| sopranaCadaverica explică (pentru Frank51):

De preturi ce parere ai? Mai mari/mici decat la avion, tren?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Preturile sunt de regula mai mari ca la avion. CU MULT MAI MARI, ca pe drum mai trebuie sa si maninci, sa mai mergi la buda - care de obicei e cu intrare platita, samd. Gindeste-te ca la low cost prinzi de multe ori bilete de genul maxim 50 EUR din Londra. O amica a venit din Paris in Bucuresti acum vreo doua luni cu 17 EUR. SAPTESHPE EURO! Cu banii astia abia daca iau bilet de autocar de la Bucuresti la Bacau...

| sopranaCadaverica explică (pentru GabiDumitrescu):

Mi e teama. Mi a povestit o data cineva o experienta neplacuta cu avionul si mi am imaginat asa de intens detaliile, ca facusem atac de panica. Sunt fricoasa de fel.

| Frank51 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Preturile sunt decente, sunt clar mai mici decat la avion. Evident, daca cumperi un bilet inainte cu 6 luni este acelasi pret cu autocarul. Am vazut ca au scris unii useri ca este atmosfera naspa, eu am avut norocul de fiecare data(si am mers de vreo 3 ori) sa fie oameni curati, atmosfera amuzanta, etc, probabil depinde si de firma, deci recomand Mayer.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Eu am zburat de cateva ori si crede-ma ca inclusiv pe distante scurte gen Bucuresti-Iasi, unde se zboara mai zmuncit, mai ales cu alea cu elice, mi-a fost mult mai bine decat mi-a fost in unele cazuri cu autobuzul sau tramvaiul prin oras. In cel mai rau caz prinzi ceva turbulente, decartezi, si asta e. Gindeste-te cum e sa ti se faca rau in autocar si sa mai ai de mers inca 18 ore. In avion oricit de rau ti-ar fi, in vreo ora si ceva ajungi. Eu adorm in avion mereu, chiar si daca e zbor de 50 de minute. Daca e zbor de durata de peste o ora si jumatate si nu ai mai zburat in trecut, e posibil sa ti se infunde urechile si sa ramina asa cateva ore bune dupa aterizare. Cel mai practic e sa citesti despre ce si cum ai de facut la primul zbor, eventual sa intrebi o stewardesa cand te urci. A, da, si merita sa dai citiva euro in plus si sa te asezi in prima treime a avionului pe lungime. In coada se simt mai tare miscarile verticale si orizontale. Cam in zona unde se imbina aripile de fuselaj e cel mai bine.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mulți țigani, căldură sufocantă, mirosuri, nu vezi nimic, opriți prin benzinării, faceți coadă la wc și te simți ca în excursia din clasa a 4-a. Cu avionul e mai rapid, safe și lin laughing nu simți nici gropi, ai și magazin plimbător (stewardese), și nu vomită nimeni pe lângă tine. N-a fost dată să merg cu autocarul și să nu i se facă cuiva rău.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Https://www.vola.ro/

| RoCkKiD a răspuns:

Oribil, mai ales seara. Am facut 20 si ceva de ore pana la Londra.

Am ales varianta doar pentru ca a fost gratis pentru o conferinta insa pe distanta aia mai bine iei un bilet de avion din timp..nu merita deranjul cu autocarul ca diferenta e prea mica.

| darrio2007 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Cam putin ai facut pana in Londra. Eu am plecat vineri seara la 22, 30 din Bucuresti si am ajuns in Wembley Park, duminica seara la 19.

| RoCkKiD a răspuns (pentru darrio2007):

Depinde ce ruta ati parcurs, cati soferi, cate pauze ati luat.

| darrio2007 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Doi soferi. Pauze prea putine. Germania am facut-o in 8 ore, fara oprire.

| RoCkKiD a răspuns (pentru darrio2007):

Eu am pornit din Timisoara nu din Bucuresti, dar tot pare cam mult. Pe maps la vitezele legale ai face cam 21 de ore Timisoara-Londra, incluzand apuzele mai pui vreo 6 ore deci iese ziua aia si ceva pe care am mentionat-o.

De la Bucuresti sa mai pui 8 ore la ecuatie si tot iese sub ce ai zis to. poate ati ales o ruta mai lunga sau ati luat pauze mai dese si lungi.

| mastadont a răspuns:

E oribil. Eu am fost acum ceva timp pe ruta cluj madrid și am făcut în jur de 60 de ore pe drum. Pauze doar de aproximativ 20 30 de minute, nu ai posibilitatea să faci duș, scaunele sunt o tortură curată, făcute doar ca să fie acolo, nu sunt comode deloc. Dacă iei bilet din timp la avion atunci ai șanse mari să-l prinzi la un preț mult mai mic decât biletul de autocar.
Nu aș recomanda nimănui să treacă printr-o asemenea tortură, nici măcar dușmanilor happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-o sa-ti mai simti curu dupa cateva ore

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Ce grija are el! Imi pun ventuze cu vibromasaj sub. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Acum chiar vorbeam serios lol
daca tu chiar ai de gand sa faci asemenea distante cu autobuzu sau trenu fii sigura ca n-o sa-ti mai simti curu si cracii dupa cateva ore

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Pai nu se fac popasuri? Un stretching acolo in 10 minute o fi bun. Dilema mea e... Daca soferul conduce si 3 zile, calatorul unde face dus?!

| suntserios a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu faci dus, te descurci cu cele 30 min in care opreste la benzinariii sa iti faci nevoiele si aia e. De obicei sunt 2 soferi si se conduce in continuu asa ca nu dureaza chiar 3 zile.
Oricum in conditiile in care exista avioane la preturi din ce in ce mai mici e cea mai proasta afacere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

O să te dezmorțești de n-o să mai știi de tine...rolling on the floor
https://christiantour.ro/turism-circuite/transport_autocar
dacă iei un circuit ai cazare, cine crezi ca-ti conduce tie 3 zile fara somn?laughing)))))

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Evident ca se schimba soferii. Am zis ca idee.

| sopranaCadaverica explică (pentru suntserios):

Cred ca pute acolo de te sufoci. Mai ales vara.

| suntserios a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Probabil. Am calatorit pe distanta la lunga o singura data cu autocarul si am avut si ghinion sa fie indieni in el, indieni, nu tigani. Vai ce putea...

| Goete a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

E diferenta intre cursele care duc imigrantii si cele turistice.

| Goete a răspuns (pentru suntserios):

In mod sigur nu vorbesti de autocare cu turisti

| suntserios a răspuns (pentru Goete):

De ce sa nu fie turisti? Erau fix turisti

| Goete a răspuns (pentru suntserios):

Citez ceea ce ai scris:
"Nu faci dus, te descurci cu cele 30 min in care opreste la benzinariii sa iti faci nevoiele si aia e. De obicei sunt 2 soferi si se conduce in continuu asa ca nu dureaza chiar 3 zile."
Nu cred ca este vreun turist care nu isi plateste o vacanta in care sa se simta bine, sa opreasca pe drum sa viziteze si alte locuri si in principal sa manance mesele zilnice si sa doarma la hotel/motel. Iti repet ca tu nu ai fost cu turisti, ci cu imigranti

| sopranaCadaverica explică (pentru Goete):

Eu ma refer strict la o cursa dintr-un oras al Romaniei pana intr-un punct din alta tara, nu ma intereseaza resorturile, ofertele, vacante planificate de agentii de calatorie. Strict calatorie, transport. Vreau sa ajung intr-o destinatie directa pentru a ma descurca eu pe cont propriu de acolo. E ca si cand pleci din Zalau si ajungi in Constanta, simplu... Sper ca ai inteles ideea. El are dreptate, nu se sta la nici un motel... Ca nu e excursie planificata, se conduce continuu. Da, probabil erau imigranti, romani care pleaca in strainatate sa munceasca dar chiar nu vad relevanta.

| suntserios a răspuns (pentru Goete):

Ma bucur ca stii tu exact unde am fost eu, chiar mai bine ca mine.
Insa nu am zis nicaieri ca am mers 3 zile, am scris ca am fost intr-o excursie mai indelungata intr-un autocat cu indieni.
Si nici macar nu era in europa.
Si era o excursie cumparata de la o agentie de turism.
Era un drum cu o destinatie turistica catre un obiectiv turistic...
Asa ca erau turisti

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Si nu vrei sa iei avionul ca sa vezi peisajele...bafta la admirat autostrazi

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

1. Mi-e frica
2. E scump
3. Vreau sa vad pamant. Nu s-or vedea numai autostrazile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

E mai ieftin cu avionul si de 100 de ori mai sigur lollaughing))

| Goete a răspuns (pentru suntserios):

Inteleg, eu vorbeam despre turismul in tari civilizate.

| Goete a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Daca pentru tine nu e relevant daca opresti sa dormi sau nu, intre altele, atunci pentru tine e ok orice cursa fara conditii minime. De ce mai intrebi?

| suntserios a răspuns (pentru Goete):

Si eu tot despre tarile civilizate vb, s-a intamplat in SUA

| sopranaCadaverica explică (pentru Goete):

Nu ai inteles. Reciteste. Daca iarasi nu intelegi, mai bine taci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am fost pana in franta.
Mi-a amortit fundu. N-am putut sa mananc sau sa beau prea multe lichide pentru ca nu stiam cand opreste soferu.
Nu poti sa dormi deloc, pentru ca n-ai pozitie, si de obicei toate scaunele sunt ocupate. Poate ai noroc cand pleci din tara pana iesi, ca mai aduna oameni de pe drum, si o sa fie gol la inceput.
Picioarele incepusera sa-mi miroasa, pentru ca nu m-a dus capu sa imi iau papuci cu mine, sau macar sa ii dau jos. A fost teribil.
Am ajuns in Italia, a uitat ala sa puna busonu de apa la loc la motor, si la intrare in franta, s-a stricat autocaru, au calat motorulaughing Autobuz nou nout.
A trebuit sa asteptam altul, ala mai avea oameni, am stat in picioare pana la destinatie, faceam cu randu cu altii.
La intoarcere a fost mai fain ca a fost lejer si stiam la ce sa ma astept pe drum. Plus ca au fost oameni faini pe drum, si am ras tot drumu.
N-as mai repeta asta. Prefer sa iau avionu sa fac 3 ore, decat 3 zile.
Plus ca este mult mai ieftin avionul, decat autocarul, de cele mai multe ori.
Am luat otopeni liverpool si retur, cu 120£ plus bagaj la intoarcere.
daca iei autocaru, fara 100£ doar dus, nici nu scapi. plus drumu de ****, ca stai 2-3 zile pe scaunu ala acolo, de nu iti mai simti corpu.

| LupusDei1993 a răspuns:

Un singur dezavantaj: daca ai hemoroizi. Creed ca stii ce-i aia...

| Emazio a răspuns:

Iti recomand calduros avionul, am fost Bratislava-Budapesta autocar si Budapesta-Bucuresti tren, 24 de ore. Constanta-Istanbul, 11 ore. Nu are sens chinul, daca iti permiti avionul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Emazio):

Pai tocmai asta e smecheria, ca ti-l permiti. Acum vreun an aveam de mers la Bucuresti si mi-am cautat avion. Din pacate s-a contramandat plecarea, dar stii cu cit gasisem dus-intors cu vreo 2 luni inainte de zbor? Undeva pe la 90 RON. DUS-INTORS! Mai putin ca autocarul, mai putin ca CFR-ul.

| IamJoKeR a răspuns:

Nu, dar mi-ar place sa vizitez si alte țări, asta e unul din vesele mele.

| Trafia a răspuns:

Am calatorit si cu autocarul, nu distante foarte mari dar da am calatorit in alta tara.
In prezent nu mai e avanatajos ca pret sa mergi cu autocarul. Exista zboruri lowcost si daca iei din timp bilet e mult mai bine si ca timp si ca bani. Pe vremuri da era mai bine cu autocarul ca bani acum nu mai e la fel.
Cu autocarul e obositor, dureaza mult, faci pauze regulate la cateva ore, nu poti sa dormi / mananci ca lumea si sunt sanse sa ai si rau de masina mai ales ca multi mananca in autocar si miroase plus ca alte tari fata de noi au autostrazi, adica vezi camp pestet tot.
Cu masina e altceva, daca mergi cu prietenii si asa. Faci pauza cand vrei si ai cu cine vorbi, e distractie mai mare si ajungi si mai repede. Autocarele au anumite limite de viteza si anumite trasee de urmat dar cu masina mergi pe unde vrei si circuli mai bine.
E o experienta totusi sa faci o cursa si cu autorcarul. big grin