| Laiyla a întrebat:

A comandat cineva lucruri de pe ebay, iar la posta s-au trezit ca trebuie sa plateasca tva sau altceva? Am tot comandat, dar doar haine si accesorii si niciodata n-a trebuit sa platesc nimic la posta, doar semnam, ridicam coletul si plecam. Am comandat si lucruri de cativa centi dar si peste 100 lei. Acum vreau sa comand un telefon si am citit pe un forum ca se poate cere tva sau taxa vamala. Imi poate explica si mie cineva cum e de fapt?

Răspuns Câştigător
| m3m3sje a răspuns:

Faza e ca la toate produsele din tari care nu fac parte din UE trebuie sa platesti TVA, iar cand comanzi produse de pe eBay ai cele mai multe sanse sa vina din Anglia care inca e in UE si nu platesti nimic, dar daca iti vine ceva din afara (gen China) trebuie sa platesti taxa pentru orice lucru peste 10 euro (la mine nu a fost tot timpul asa, ba trebuia sa ma duc in oras la un oficiu care verifica coletele vamale si plateam taxa ba imi venau la cea mai apropiata posta fara sa mi le verifice)