| anonim_4396 a întrebat:

Ați pățit vreodată sa mergeți cu o bancnotă mai mare la un magazin gen,, unicarm,,, și casiera după ce scanează produsele sa constate ca nu are rest sa va dea? Pe lângă asta ii mai spusesem și casierei sa vb cu sefa, cu cineva, ea statea și nu spunea nimic, ma simțisem stânjenit de situație în sine, mai erau și câțiva oameni la rand,, simțeam sa merg la un alt magazin sa schimb banii dar am zis ca poate striga după șef, șefa care culmea erau la vreo 5 metri distanta, discuta cu unii clienți.
Cum naibii un magazin sa nu aibă rest la o bancnotă de 200? Mai ales ca sunt destule persoane care fac tot felul de cumparaturi zilnic.
Aia de ce tăcea și nu spunea nimic? A venit pana la urma un paznic și i-a dat bani sa-mi schimbe, altfel era penibila situația, trebuia sa las alimentele în cos și sa ies pe ușa.
De foarte mulți ani fac cumpărături la acel magazin, dar nu am pățit niciodată asa ceva.
De ce nu mai la noi se întâmplă cele mai penibile chestii? Nu ma refer doar la faza cu banii, în general vezi nu mai situații atipice, penale, nu mai merge aia, nu știu codul la produs și multe altele.

Răspuns Câştigător
| Mogiojojo a răspuns:

Nu era vorba de bani, cred in intrebare era vorba despre situatia ca nimeni nu facea nimic

28 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"A-ți pățit vreodată sa mergeți cu o bancnotă mai mare la un magazin"

Nu. Suntem in 2021, platesc absolut tot ce e posibil cu cardul, nu vad de ce m-as mai incurca cu cash

| anonim_4396 explică (pentru Mogiojojo):

Da, ii spusesem fetei sa strige după șef, după cineva ca se remedia fast situația, dar fata aia avea probleme emoționale, nu spunea nimic! Era pocăita, multe din ele sunt bătute în cap, inhibate, timide. Șefa era la 5 metri distanta laughing

| mi25 a răspuns (pentru suntserios):

Asa fac si eu. Dar unii daca nu pipaie banii si culeg microbii de pe ei nu se simt bine. Sunt inca in secolul 18.

| Mogiojojo a răspuns (pentru suntserios):

Nu era vorba de bani, cred in intrebare era vorba despre situatia ca nimeni nu facea nimic

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am patit, de aia acum dau cardul peste tot.
Sau daca am bancnota mare, intreb inainte daca pot plati cu ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista și plata cu cardul. Dar unora vă place să goliți bancomatul de bani iar eu, care plătesc mai mult cu cardul, când vreau să scot 50 - 100 lei pentru a plăti la curier (comenzi online), te lovești ca nu are bancomatul bani. Când poți lăsa banii în cont și plătești cu cardul. Când plătești cu cardul nu mai există discuții că nu are vânzătoarea sa îți dea rest.
Bineînțeles ca exista și dezavantaje ca să nu funcționeze plata cu cardul, însă se întâmplă rar.

Îmi vine sa râd când mai merg la LIDL pentru ca, la LIDL din cart în care locuiesc eu, au făcut case rapide unde îți scanezi singur produsele și plătești numai cu cardul. La fel este și la Kaufland. Observ cu stupoare că românilor le-a rămas în instinct statul la coadă ca pe vremea lui Ceaușescu pentru că la casele normale coadă până între rafturi, iar casele express sunt libere. Unii și cu carduri în mână, dar cică "nu mergem la casele express" pentru că nu știm sa folosim. Cu toate că este angajat care sa te ajute, dar ei nu merg acolo "pentru că nu știm să folosim". Și stăm în rând, coadă de o jumătate de oră, ca sa îți cumperi trei surcele. Când poți plăti cu cardul și nu numai ca poți ieși mai repede de la magazin ( LIDL, cum am povestit mai devreme). Însă nu mai duci nici grija banilor. Poți pierde doar cardul dar nu și banii de pe el. Asa ca stam cu teancul de bani în portofelul care aproape, din cauza greutății, trage pantalonii jos de pe noi. Cine este mai penibil în această poveste? Eu care trec repede de case sau alții care așteptată în rand câte o jumătate de oră? Sau alții care se plâng că nu are vânzătoarea sa ii dea rest de la bancnota x?

Iar pentru cultura ta generală, sa știi ca plata cu cardul a evoluat pana și în sate. Biciclist fiind, vara sunt mai multe pe coclauri și am rămas plăcut surprins sa pot plăti cu cardul într-un sat în care nu credeam ca se poate. Iar când am fost la Bușteni m-am lovit ca în toate magazinele în care sa intru, însă nu aibă POS pentru plata cu card. Exista și aici dezavantaje, dar sunt rare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Metisul

Data suspendării: 3 Decembrie 2021

Motivul suspendării: jigniri

laughing

Răspuns utilizator avertizat
| nevermatch a răspuns:

Iti dai seama ce drama ai trait? Nu stiu cum ai reusit sa treci printr-un moment atat de greu de unul singur. Ma mir ca mai esti in viata.

Am patit asta des, mai ales in jurul orei 13 cand schimba casa si efectiv nu au de unde sa scoata marunt. Solutia? Platesti cu cardul sau nu umbli cu bani mari. Ai banca la fiecare pas.

| nevermatch a răspuns:

Ti-a zis ca nu au rest, era alegerea ta daca plateai in alt mod sau sa mergeai sa schimbi banii. Sefa ce trebuia sa faca, sa iti dea din buzunarul ei? Au vazut ca nu te simti si de aia au chemat paznicul, tu ai facut situatia stanjenitoare. Eu in secunda doi cautam o solutie.

Răspuns utilizator avertizat
| nevermatch a răspuns:

Ti s-a zis: nu avem sa-ti dam rest. Te asteptai ca stand acolo sa scoata o masina si sa-ti tipareasca pe loc sau sa faca un hocus pocus?
Daca nu au avut, nu au avut. Se mai intampla. Stiu ca tu, nemuncit fiind, ai impresia ca e foarte usor sa fii intr-o situatie din asta de judeci cu asa rautate, dar calmeaza-te si spune mersi ca in viitor o sa platim la robotel, nu o sa mai ai ''idioate'' care sa-ti strice ziua si sa-ti produca asemenea traume.

| anonim_4396 explică (pentru nevermatch):

Nu este nici o trauma, și ți am răspuns ca au pățit și alte persoane acest lucru, dar casierii au remediat fast situația, aia statea ca o bata și nu spunea nimic. Dacă erai smart nu păteai "des" astfel de chestii.

| nevermatch a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa cum te exprimi, pare ca esti in plina criza de nervi.

''Dacă erai smart nu păteai "des" astfel de chestii.''

A, deci de asta o patesti des, ca nu esti inteligent. Ma bucur ca ti-ai raspuns singur la intrebare si ai confirmat tot ce au zis cetatenii de mai sus.

Acum ca am clarificat care e problema, fa-ti card, schimba-ti banii mai des sau invata sa nu te mai smiorcai din lucruri banale.

Am primit ignor asa ca raspund pentru hexagon aici: ai vrea tu sa fiu casiera, din fericire doar nu sunt atat de retardata incat sa ma duc sa fac scandal pentru ca, ce sa vezi, se intampla sa fie si casieritele oameni si sa faca greseli. Daca voi nu aveti ce face cu timpul vostru si nu va puteti descurca altfel singuri in lume, treaba voastra.

| anonim_4396 explică (pentru nevermatch):

Tocmai am menționat ca nu pot sa îmi fac card din anumite motive, tu puteai, dar nu ai învățat nimic din acele întâmplărihee hee pățesc des deoarece nu sunt banii gestionati cum trebuie, pățesc din prostia altora, și nu doar eu, am specificat ca mulți au pățit asta, angajau casieri care nici nu știau unde se afla produsele, veneau clienți și întrebau de un produs, și ala nu știa nimic de capul lui, altora le ieșea cu 100 de lei în minus pe final de tura, nu se pricepeau nici la calcule.
În fine, o zi plăcută îți doresc.

| Mogiojojo a răspuns (pentru anonim_4396):

Vă plângeți că sunt copii la case care nu știu nimic, dar spuneți cine ar sta la casă 8 ore pe zi pentru 1500 de lei? Ar trebui să fiți mulțumiți că cineva face și munca aia. Marș!

| anonim_4396 explică (pentru Mogiojojo):

Nu este vina mea ca îți cauți astfel de joburi, și nu ai studii superioare, sau nu te duci dincolo la lucru. Eu respect orice om indiferent câți bani primește salariu.
Interesant : primul nick' l-ai avut bleble, apoi laterreur, și acum maimuță aia din power puff laughing interesant nick tiao9msi găsit dulceata, nu știam ca ești tu ca nu îți mai dădeam nefolositor sad
mai vezi demoni? Ce mai faci scumpete mica? Ești bine? Sunt destui care sta la case pe 1500 stai chill ca nu ști nimic happy

| Mogiojojo a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi cunosc o grămadă care au studii superioare și stau la casă. Viața mea nu ar fi mai bună dacă mâine aș avea o diplomă de licență, m-aș pisa pe ea efectiv.

| anonimus010101110 a răspuns:

Eh, peste tot se intampla, nu exista o explicatie clara pentru intrebarea de ce la noi e asa si la altii nu e asa? suntem un popor frumos si instarit, chiar si muncitor pot spune, pentru ca f multi romani merg sa lucreze in strainatate, lumea tine sa ne catalogheze dupa cine ne conduce, nu dupa cine suntem

| anonim_4396 explică (pentru anonimus010101110):

Pai tocmai ca eu am fost prin mai multe tari și nu am pățit chestii de astea, nu doar la magazin am pățit, și la fast food-uri, și în alte locuri de unde cumpăram mâncare, nu aveau efectiv sa îmi dea rest, trebuia sa merg sa schimb banii ca să cumpăr ce voiam. Nu mai la noi se întâmplă de astea. Se vede cât de înstărit este acest popor de nu au sa dea rest, mai ales în magazine de se fac toată ziua cumpărături, au o gramada de clienți. Ma duc sa cumpăr în *** ceva de la un magazin și merg la altul sa schimb banii ca aia nu au rest sa dea, PENIBIL!

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai foloseste cardul in pana mea si nu te mai plange.
S-a intamplat 1, 2, 3 nu te mai du cu cash.

Te plangi ca nu face nimeni nimic.
Pai fa tu, nu mai plati cash si rezolvi o problema.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu este de 3 ori, se întâmplă destul de frecvent, pe dincolo o singura data nu am pățit asa ceva.

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Olanda, Albert Heijn.
Cine dracu sa stie ca ei nu accepta carduri visa si nici cash?
Ma uitam ca prostu ca nu imi merge niciunul din cele doua carduri si nici macar nu s-au chinuit cele 3 tipe de la casa sa imi zica ca nu accepta decat Maestro.

Si cica pe dincolo nu se intampla asa happy Buna asta.

| anonim_4396 explică (pentru goguPatent):

Eu nu am pățit. Eu plăteam mereu cash.

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Mna, unii din noi traim in vremuri mai noi

| dinaprilie a răspuns (pentru goguPatent):

Nu accepta carduri din Romania sau alte tari decat Olanda si cash accepta de asemenea.

| goguPatent a răspuns (pentru dinaprilie):

La casele self nu accepta cash respectivul magazin.
Doar carduri Maestro.
Nu despre asta era vorba.
Era vorba ca nimeni de acolo nu s-a chinuit macar sa ma intrebe ce card am, tot ziceau sa mai incerc.

| dinaprilie a răspuns (pentru goguPatent):

50% dintre angajati sunti copii, adolescenti. Din ce am vazut si pe la jumbo, ah.

| goguPatent a răspuns (pentru dinaprilie):

Asa e.
Eu doar ii explicam omului ca se intampla si in alte locuri.
Da fiecare invatam si ne descurcam pe viitor.