| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Acum cu toata harababura asta cu COVID-19, credeti ca ar fi riscant sa comand ceva de pe eMAG prin curier?

Răspuns Câştigător
| HelloWorld00 a răspuns:

Iată ce spune Școala Medicala de la Harvard, care putem cădea de acord cu toții că este o sursa relevanta de informații:
"Can I catch the coronavirus by eating food handled or prepared by others?

We are still learning about transmission of the new coronavirus. It's not clear if it can be spread by an infected person through food they have handled or prepared, but if so it would more likely be the exception than the rule."

In cazul in care nu știi engleza, pe scurt, răspunsul este că nu, nu poți lua covid19 sau alti viruși prin colete.
Am mai citit undeva dar nu mai găsesc sursa că sa ți arat, că virușii rezista maxim 72 de ore pe suprafețe uscate, deci daca nu deschizi coletul sau îl ștergi pe toate părțile cu spirt, inclusiv produsul din interior și suprafața (masa, podea) pe care l ai desfacut, e totul în regulă.

| HelloWorld00 a răspuns (pentru HelloWorld00):

Daca nu deschizi coletul imediat ce îl primești*

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e riscant. Doar orezu sal testezi intr-un pahar cu apa. Cand e plutitor inseamna ca au bagat plastic chinezii

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dai un spirt pe ce iti cumperi si aia e.

| Wr3nch a răspuns:

E paranoia dusa la extrem. Nu patesti nimic de la un colet, si daca nu ai peste 60 e ani si sau boli grave e ca o raceala. Am fost la mall si merg cu busul si e super ca in sfarsit e spatiu laughing)

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru Wr3nch):

Stiu, ma gandeam si eu ca exagerez laughing) Nu ma tem asa de tare de virus, totusi impartind casa cu bunicii... ma tem pentru siguranta lor

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mie ieri mi-a venit un colet din China. Mă doare-n poșetuță. S-a clarificat de mult faptul că virusul nu trăiește mult timp pe suprafețe / obiecte. Maxim 24 de ore. Asta cu spirtul e exagerată, mai ales că nu este atât de eficient pe cât crede prostimea.

Mai tare ar trebui să te speli pe mâini după ce umbli cu bani, și asta în general, nu doar acum că există virusul ăsta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te lingi cu cine livreaza, si acea persoana are coronavirus, desigur.

| Alexandru250201 a răspuns:

Riscant de pe eMAG nu e poate daca comanzi de pe aliexpres, wish, joom

| L001 a răspuns:

Nu te teme virusul trăiește în neorganimsm nu mai mult de 3 ore așa ca n-ai de ce sa te temi.