| Ionutmariuo13 a întrebat:

Acum in mall am auzit ca nu iti mai trebuie certificat verde. Trebuie test sa poti sa intri direct?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Legea spune ca trebuie sa fii dublu vaccinat sau trecut prin boala cu certificat verde.
Testul de covid este valabil la scoala, nu la mall.

| Valkyrie95 a răspuns (pentru Violleta2022):

Buna!
Conform ultimei hotarari de guvern nr. 112 din 07.12. 2021 accesul in mall/ restaurante se poate face si pe baza unui test PCR valabil 72 de ore sau test antigen valabil 48 ore.Eu am fost weekendul trecut la mall cu dovada testarii, deci nu vorbesc din auzite.

| Ionutmariuo13 explică (pentru Valkyrie95):

Merge si cu test rapid nu?

| Valkyrie95 a răspuns (pentru Ionutmariuo13):

Testul antigen este un test rapid.Eu mi l-am facut la o clinica Synevo.Intri pe siteul lor si vezi unde au clinici in orasul tau.
Daca te duci in timpul programului de recoltare care este afisat pe siteul lor poti face testul pe loc (fara programare), iar rezultatele le primesti in aceeasi zi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti trebuie certificat.
Doar ca acum iti poti genere certificat valabil 48-72 ore pe baza unui test facut la o clinica acreditata dsp

| Vântulalb a răspuns:

Da, test facut la un laborator.
Dar iti convine sa-l faci de fiecare data cand vrei sa intri la mall? Nu mai bine te vaccinezi?