| asulalex a întrebat:

Acum un an am achizitionat un laptop si as vrea sa ii fac un upgrade la RAM, dar am niste intrebari despre cum ar trebui sa fac asta:
1. Memoria deja existenta e de 8 GB, cea pe care o cumpar trebuie sa fie tot de 8GB?
2. Memoria deja existenta este DDR4, cea pe care o cumpar trebuie sa fie tot DDR4?
3. Memoria deja existenta e de 2.4 MHz, cea pe care o cumpar trebuie sa fie tot de 2.4 MHz?
4. Mai trebuie sa stiu ceva?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

Latenta e 17 (mai exact 17, 17, 17, 39 vezi in penultima imagine)
iar voltajul 1.2V

Pot sa fie si de la firme diferite, atata timp cat latenta si voltajul corespund cu ce ai tu in sistem/laptop.

Se pot face niste trickuri din BIOS sa le aduci la latente comune, INSA e mai complicat, nu functioneaza mereu, si nu e deloc recomandat sa incerci asa ceva.

Frecventa se recomanda sa fie si ea identica, insa e o recomandare, nu o necesitate.
Daca vei cumpara o placa cu frecventa mai mare de 2400, vor functiona ambele la frecventa placutei cu frecventa cea mai mica.

Si eu am placute de la firme diferite in PC (Kingmax Nano si Corsair Vengeance LPX), nu de un an, ci din decembrie 2011. Absolut nici o broblema cu ele. Specificatiile lor sunt perfect identice, insa cum spuneam, frecventa poate sa difere.
Am avut intr-un PC anterior memorii la frecvente diferite.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Upgrade de la 8Gb de RAM la 8Gb de RAM? Nu prea sună bine

| NLS a răspuns:

Intai trebuie sa pun eu o intrebare:
1. Ai un singur slot pentru memorie in laptop?
2. Ai o singura placa de 8GB sau 2 a cate 4GB?

Raspuns la pct 1. : daca acum ai o singura placa instalata si 2 sloturi (dintre care unul evident -liber) preferabil da, pentru a rula in Dual Channel
Daca ai o singura placa si un singur slot, NU mai poti adauga RAM.

Deci foloseste cu incredere CPU-Z, HWinfo64, Speccy, etc pentru a afla informatii suplimentare.

Raspuns pentru 2-4 : DA

Latenta, trebuie sa fie si ea identica...
si Voltajul!

| asulalex explică (pentru NLS):

Am 2 sloturi de memorie in care unul este ocupat de o memorie de 8GB, am instalat CPU-Z, si asta este ce imi arata https://imgur.com/LXYXf2x ai putea te rog sa imi spui care sunt latenta si voltaju.

| Bula a răspuns (pentru asulalex):

In cadrul de mijloc-jos scrie clar:
"CAS#Latency" si dedesubt "Voltage"

| NLS a răspuns (pentru asulalex):

Latenta e 17 (mai exact 17, 17, 17, 39 vezi in penultima imagine)
iar voltajul 1.2V

Pot sa fie si de la firme diferite, atata timp cat latenta si voltajul corespund cu ce ai tu in sistem/laptop.

Se pot face niste trickuri din BIOS sa le aduci la latente comune, INSA e mai complicat, nu functioneaza mereu, si nu e deloc recomandat sa incerci asa ceva.

Frecventa se recomanda sa fie si ea identica, insa e o recomandare, nu o necesitate.
Daca vei cumpara o placa cu frecventa mai mare de 2400, vor functiona ambele la frecventa placutei cu frecventa cea mai mica.

Si eu am placute de la firme diferite in PC (Kingmax Nano si Corsair Vengeance LPX), nu de un an, ci din decembrie 2011. Absolut nici o broblema cu ele. Specificatiile lor sunt perfect identice, insa cum spuneam, frecventa poate sa difere.
Am avut intr-un PC anterior memorii la frecvente diferite.

| Lioana a răspuns:

Raspunsul e da la toate intrebarile. In plus e preferabil ca a doua memorie sa fie exact la fel, adica aceeasi marca. Daca nu gasesti una la fel mai bine cumpără direct una de 16 Gb care trebuie sa fie tot DDR 4 dar nu e important sa aiba aceeasi frecventa. Pe cea veche o poti vinde.