| ReignForest a întrebat:

Acum un an și ceva părinții au cumpărat o casă(și o renovează). Proprietara care a lăsat multe lucruri a lăsat și multe cărți vechi unele cu pagini rupte, altele fără copertă, iar celelalte foarte bune. Dacă le vând cât obțin pe ele? Se merită să le vând?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti sa le bagi iarna in soba sa faci caldura in camera. Nu le cumpara nimeni acum e totul online

| Violleta2022 a răspuns:

In ziua de azi, doar intelectualii mai pretuiesc cartile, pe care le pastreaza cu sfintenie in casa, dandu-le o adevarata valoare.
Ceilalti la arunca, le pun pe foc, le duc la reciclare sau le vand la oborul de vechituri, cate 2 bucati la 1 leu, sau cu reduceri mari, daca cumperi mai multe.

| sierra1 a răspuns:

1 leu / bucata și asta dacă arată bine

| doctorandus a răspuns:

Daca sunt carti foarte vechi, pot costa mii de Euro bucata.

| Catrice a răspuns:

1-5 lei/carte depinde de grosime. Mai bine le dai unei biblioteci.

| Vântulalb a răspuns:

Sunt anticariate care achizitioneaza carti.
Pretul depinde si de continut, nu numai de aspect. Incearca.
"Se merită să le vând?" (Fara "se"). Merita cu oricat. Nu e mai bine decat deloc?

@Dark7Soul si @mgtow: Proaste sfaturi! De aia ata de multi idioti pe lume.

| Dark7Soul a răspuns:

Mai bine le dai foc la alea vechi și rupte, iar pe cele noi, dacă e cineva pasionat de cărți, poate ai ocazia să le vinzi.