| Kiki20098 a întrebat:

Ai crede că apa rece este mai grea decât apa caldă? Sau că apa caldă poate, de fapt îngheţa mai repede decât apa rece, în anumite cicumstanţe?

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Dupa cum se invata in clasa a 4-a, apa se dilata atat cand se incalzeste, cat si cand se raceste. Apa are densitatea maxima la 4 grade Celsius.

| AlexCristi97 a răspuns:

Nu ai inotat niciodata intr-un lac? Acolo se simte clar cum la suprafata apa poate fi foarte calda dar la picioare este foarte rece, si se simte clar si care este limita intre apa calda si cea rece, cea calda "plutind" pe cea rece.
Stiam ca apa calda ingheata mai repede, acum am cautat pe net motivul si e destul de complicat, se presupune ca e datorita activitatii molecutare si a legaturilor de hidrogen.

| OnePiece a răspuns:

Pai apa e cea mai "grea" la 4 grade si un pic. E dovedit faptul asta.