| StelutaDintreNori a întrebat:

Am 17 ani, nu am buletin. Daca imi fac buletin romanesc, si vreau sa merg in Italia doar cu mama mea, trebuie sa-mi fac si pasaport? Ea poate veni in Romania si pleca doar cu buletinul? Trebuie aprobare de la tata? Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Italia se poate calatori si numai cu cartea de identitate (nu si cu buletinul de identitate). Fiind minora iti trebuie o declaratie notariala autentica prin care tatal isi da acordul sa pleci in strainatate, insotita de mama ta. Daca nu ai legal tata (decedat, divortat si ai fost incredintata mamei, decazut din drepturile parintesti) atunci nu ai nevoie de declaratie, dovada situatiei se va face cu actul respectiv(certificat de deces, hotarare de divort, hotararea de decadere, dupa caz). Numai bine!

2 răspunsuri:
| TheSkyNow a răspuns:

Nu, daca ai buletin, din cate stiu, in uniune poti merge cu buletinul doar.

| RA94 a răspuns:

Tu nu ai nevoie de pasaport singurele lucruri de care ai nevoie sunt:
-Buletin
-insotitor (mai bine unul din Parinti)
-aprobare de la parinti (daca mergi cu altcineva decat parintii iti trebuie aprobare de la amandoi
-daca mergi cu un insotitor iti trebuie cazierul lui
lucrurile astea le stiu ca le-am patit pe pielea mea, eu am mers de 2 ori in Italia prima data cand sa merg nu am avut toate actele si am fost oprit la vama, am plecat dupa 2 saptamani de la "incident" cu toate actele si nu a mai fost nici o problema.