| dianamihaela a întrebat:

Am 17 ani si vreau sa ies din tara dar fara insotitor. Vreau sa plec in Malta la cineva si fac escala la Muncken. Parintii mei sunt de acord cu procura dar nu stiu cum sa procedez? la intoarcere vin insotita banuiesc ca nu-mi trebuie nimic?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la un notar daca nu ai fost si ti se va explica totul. Oricum iti trebuie insotitor.

| cornculapte a răspuns:

Nu poti fara insotitor daca esti minora. Ai nevoie de un adult care sa aiba imputernicire de la parintii tai amandoi. Si la fel si la intoarcere. Nu poate sa te scoata oricine din tara. Chiar si cand mergi cu un parinte iti trebuie imputernicire de la celalalt, ca sa demonstrezi ca ambii sunt de acord. Eu am patit-o chiar cand s-a schimbat legea ca am iesit din tara cu mama si nu stiam ce si cum, nu aveam imputernicire de la tata si n-am putut sa trecem, a trebuit sa mearga tata la ambasada si sa trimita fax cu imputernicire, bla bla... E mai dificil acum cu legea, dar intr-un fel mi se pare corect. Uite cate cazuri se auzeau mai demult ca s-au certat parintii si unul dintre ei a luat copilul si l-a scos din tara fara stirea celuilalt si nu s-a mai auzit nici de parinte nici de copil.

| pedaladeacceleratie a răspuns:

Poti pleca fara parinti, o colega a plecat in Spania la parintii ei acum 3 ani, cand avea 13 ani si nu a insotit-o nimeni.

| Alin_3802 a răspuns:

Ba poţi pleca din ţară fară probleme. Îţ-i trebuie semnătură dela ambi părinţi.