| grigor3 a întrebat:

Am 22 de ani, iar la varsta mea n-am sarutat niciodata o fata considerat asta ca fiind ciudat? fara glume! acum mi-am zis adevarata varsta pentru ca la 19 ani parea mai normal asa :d

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

''Ciudat'' ar insemna ceva anormal adica ceva ce nu prea se intalneste. Avand in vedere ce ti-am spus,da,este un lucru anormal si sa nu te deranjeze daca cineva iti spune ca este ciudat,pur si simplu nu te intelege si nu are cum pentru ca nu traieste ceea ce ai trait tu. Anormalitatea asta este posibila deci nu are cum sa fie ceva wow sau rar pentru ca se intampla mai multor persoane care ascund,nu recunosc si isi vad de treaba. Problema la tine este ca tu esti prea ocupat in a observa si comenta reactiile oamenilor sau a lua in seama parerile lor. De ce? Crezi ca daca tu le spui lor ceva ei se schimba pentru tine? Merg acasa si renunta la grijile lor pentru a lua in seama spusele tale? Nu. Tu iti cunosti cel mai bine drumul si faci ce vrei in viata,indiferent ca este sau nu iesit din comun. Nu iti poate coordona nimeni,in mod direct,propria viata! si ce daca nu te-ai sarutat pana acum? Este un lucru atat de important pentru tine incat sa te oboseasca ideea? Daca era asa importanta actiunea asta pentru tine,iti spun eu ca sarutai pe cineva pana acum,fie si fara voia lui/ei. Stai linistit! Daca am face ce si cum ar spune lumea,nu ne-am mai trai viata asa cum stim si ne place noua,am trai precum niste umanoizi,doar sa facem,nu sa simtim.
Cand oamenii iti dau sfaturi sau comenteaza anumite aspecte(cum ar fi acesta), se raporteaza la viata lor,niciodata nu au obiectivitate in ceea ce transmit. Vad viata cum vor ei,cum au facut ei,cum au trait ei,cum au vazut ei ca se traieste,etc. si mereu isi vor spune punctul de vedere din perspectiva asta.
Tu esti TU! Frate,esti liber! Stiu ce simti,candva si eu luam in seama ceea ce spuneau cei din jur,lasandu-i sa ma influenteze fara sa constientizez ca pana la urma eu sunt cel care decide si traieste! Restul si-au trait viata si ca ''experti'' ce se cred ajung sa dea lectii fara sa se gandeasca la unicitatea fiecaruia dintre noi. Cei care iti spun sa faci un anumit lucru,ori vor sa te sprijine,ori vor sa rada de tine. Tu fa orice faci cand consideri ca vrei asta. Du-te si fa-o atunci! Cu vointa,credinta si incredere in propria persoana,vei reusi sa o faci,chiar si cu stangacii,asta e perfect normal pentru un om neexperimentat. Daca vreodata iti va spune cineva a face ceva ce el/ea nu a facut,nu il lua in serios. cel putin nu in totalitate! Asa cum ti-am spus mai sus,fiecare isi spune parerea din propria experienta de viata,ori daca acea persoana nu are acea experienta pe care ti-o prezinta, nu-i trebuie acordata atentie. De ce? Pentru simplu fapt ca atunci nici macar nu se mai poate numi parere subiectiva in toata regula. Bucura-te de ceea ce ai acum, traieste momentul si fa ceea ce ti-ai propus, fara graba, dar nici nu amana! Asta inseamna sa traiesti in prezent... SA TRAIESTI! Numai bine!

| Clorox a răspuns:

Nu mi se pare ciudat, faci ce vrei fratewinking

| user123654 a răspuns:

Înțeleg că îți e teamă că se poate spune despre tine că ești ciudat din cauza asta, de aceea ți-ai ascuns vârsta reală. Repet: nu e nimic în neregulă cu tine! Trebuie să îți răspunzi la niște întrebări, dacă te atrag fetele, dacă te atrag băieții, dacă vrei să ai o familie în viitor sau poate îți dorești o relație fără sex ori nu consideri sexul important. Poate te atrag anumite lucruri la o persoană și încă nu ai găsit acele lucruri... Sunt o mulțime de variante. Poate ești asexual? Demisexual? Observ că tu te îngrijorezi să nu cumva să fie ceva bizar că nu te-ai sărutat cu nimeni până acum și nu că nu ai avut relații. Ești okay, dude. No worries. happy