| ȘtefanF21 a întrebat:

Am abonament la Digi cu cartelă și aș vrea să renunț la cartelă prin neplată deoarece semnalul în zonă e foarte prost, cu toate că până să îmi ofere cartela au spus că e bun și nu știu ce, + că antenă de-a lor avem aici în sat... se poate să scap de ei prin neplată și să mă decupleze dacă pot spune așa? Sau risc pârnaie? Cât se poate de serios răspuns va rog! mulțumesc

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De scapat nu scapi. Te vor bate la cap niste recuperatori pana cand te vor da in judecata pentru recuperarea banilor.
Te duci frumos si reziliezi contractul daca nu mai vrei serviciile lor.

| Bizon95 a răspuns:

Nu stiu cat platesti tu pe luna, dar eu platesc 9 lei, ori pentru un abonament cu contract de un an inseamna 108lei... la banii astia nu se strofoaca nimeni sa te caute cu recuperatori

DAR

TREBUIE sa verifici CA ABONAMENTUL SI ****NUMAI**** abonamentul e de fapt PROBLEMA, iar daca spui ca ai antena in sat, ma cam indoiesc

asa ca, incearca sa gaseti alti oameni cu digi si vezi ce semnal au ei, sau incearca sa faci rost de o cartela de la alt operator (Vodafone e cel mai bun dar SI CEL MAI SCUMP) si sa vezi daca la ala ai semnal bun pe telefonul tau

pentru ca...

mie imi miroase serios ca ai un telefon cu antena busita!

| ȘtefanF21 explică (pentru Bizon95):

Te cam îndoiești că am antenă în sat, este? Mă rog de ce te îndoiești că aș avea antenă? Ce, vrei să spui că la sat nu pot fi antene?(nu o lua în seamă rău) Mă refer că netul în general merge bine ( în oraș) dar la mine aici, e limitat (doar 10 GB pe 4G), iar apoi se da, nu pe 3G ci pe 2 la cât de greu merge, like nici 128KB/sec... Pentru următoarele 20 de zile ale luni! Am să încerc să nu mai depășesc acea limită să văd dacă și așa va fi la fel! Mie când am luat cartela la abonament mi-au spus că e nelimitat și că merge foarte bine ( de mers merge bine și aici, doar în limita acelor 10 G! Înțelegi?

| Bizon95 a răspuns (pentru ȘtefanF21):

happy am pus virgula tongue

intelesul era "ma cam indoiesc ca nu ai semnal daca ai antena in sat"
imi pare rau daca s-a inteles gresit
dar restul raspunsului iti da niste solutii care dau vina pe telefonul tau,
adica verifica daca nu cumvatelefonul tau e problema, nu semnalul

| ȘtefanF21 explică (pentru Bizon95):

Man, nu sunt singurul care se plânge de asta, toți pe care îi știu și au și ei la rândul lor cartelă se plâng că nu le merge! Pe când 0e Vodafone, ori Orange ori Telekom, merge strună! Am S9, nou ar fi culmea să nu meargă ( nu mă dau mare) înțelegi tu! Deci nu e telefonul, ci cartela pentru că e limitată! Și nu prea mere așa! Dar am să o țin pentru că în orașul de lângă mine e posibil ca în cam 6 luni să nu mai am unde încărca telefonul și așa stau la ei și nu depășesc limita și gata, pentru că ei net au chiar foarte bun, după mine în unele cazuri mai bun decât Vodafone chiar (părerea mea!)

| Bizon95 a răspuns (pentru ȘtefanF21):

Da, atunci e clar

sa ai o zi bunawinking

| Panamax a răspuns:

Trebuie sa faci cerere sa-ti inchida abonamentul.Este posibil sa te puna sa platesti telefonul in cazul in care ti-au oferit unul la pret promotional.

| GouDidodino a răspuns:

Eu nu prea inteleg cum esti abonat cu cartela. Ori ai abonament ori ai cartela ( prepay )? Dacă ai abonament, te duci si reziliezi contractul invocând aspectul acesta ca nu ai semnal si nu poti folosi reteaua la intreaga ei capacitate. Ai si o lege de partea ta care spune că nu te pot obliga sa plătești acele taxe de reziliere care sunt ilegale.
Legea nr.193/2000 "Dreptul consumatorului la denuntarea contractului nu poate fi anulat sau conditionat de nicio clauza contractuala sau intelegere intre parti, in cazurile prevazute de lege, aceasta fiind considerata nula de drept. Drepturile partilor referitoare la o justa despagubire nu vor fi afectate in cazul denuntarii unilaterale".

Dacă ai cartela ( PrePay ), pe aia pur si simplu nu o mai încarci, aici nu ai semnat niciun contract.

| ȘtefanF21 explică (pentru GouDidodino):

Am antenă și cartelă Digi pe abonament, nu am luat-o eu personal din magazin ci mi-au adus o ei și e inclusă în contract!