| Bondarel99 a întrebat:

Am aflat ca trebuie sa validez abonamentul STB la fiecare calatorie. Ce se intampla daca nu fac asta/daca uit sa fac asta? Mi se pare aiurea din moment ce ai platit...

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta este de fapt normal!
Occidentul are aceasta procedura din totdeauna si vad ca America, Canada si Australia cu milioane de consumatori, nu se mai plang de validarea unui abonament, care-i foare normala si corecta.

| Lioana a răspuns:

Mare prostie cu validarea asta. E enervant sa faci asta la fiecare călătorie. Cred ca se vrea sa se urmareasca cati au calatorit, cine si la ce ora. Statistica dar si luarea in evidenta a traficului fiecarei persoane.
Nu stiu daca se intampla ceva daca nu validezi dar cu siguranță primesti atentionare de la controlorii de bilete. Eu asa am observat la altii.

| Bondarel99 explică (pentru Lioana):

Au trecut de la "RATB-ul va fi gratuit pentru toata lumea" la "cine nu valideaza abonamentul primeste amenda" laughing))))
Si pensionarii nu ar trebui sa aiba tratament special, sa valideze si ei daca asa sta treaba.

| Adry05 a răspuns (pentru Lioana):

Acum se aplica amenda si pentru asta, au introdus o lege care le permite.

| Lioana a răspuns (pentru Adry05):

Trist daca e asa.

| Crackman a răspuns:

Amenda

| EvilMayDie64 a răspuns:

E simplu, daca nu validezi abonamentul, esti la mana controlorului. El decide daca scapi cu o atentionare sau daca iti da amenda, ca noua lege ii permite. Si la cat de **** sunt controlorii, rar scapi fara amenda.