| Gorgeous1999 a întrebat:

Am auzit ca daca imi inchiriez un apartament de la o agentie, am auzit de un comision pe care trebuie sa il dai, despre ce e vorba? Adica pe langa banii de chirie? Sau intra in banii de chirie?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Da, platesti agentiei un comision care este scris in contractul de intermediere. Se adauga de obicei chiria pe prima luna si o garantie (in general egala cu chiria pe o luna) pe care le platesti direct proprietarului.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Regula cand inchiriezi de la o agentie e ca trebuie sa platesti in avans chiria pe 1s au 2 luni si un comision agentiei care in general e 50% din valoarea unei chirii

| ChristianKalman a răspuns:

Bună! În momentul în care închiriezi, agenția este ca un intermediar între tine și client. Și pentru acest serviciu, ei percep acel comision pe care trebuie să îl plătești tu (cel care caută să închirieze) o singură dată, la început, pe lângă banii de chirie. E posibil ca și cel care dă spre închiriere să plătească un comision către agenție. Baftă!