| Justdoit4 a întrebat:

Am auzit ca in diverse tari statul acorda tinererilor pentru achizionarea unei case/apartament un ajutor de 20-30% din totalul imobilului fara rambursare. Tot am cautat pe internet dar nu reusesc sa gasesc nimic relevant daca acest "ajutor" se acorda si la noi. Exista vreun program(in afara de Prima Casa, Credit Ipotecar) in care statul chiar sa finanteze tinerii pentru achizionarea unei case? Multumesc!

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cel mai bine faci cum am procedat eu. Avans de 11.000€ apoi timp de 5 ani cate 1000€ lunar si ai locuinta ta. Rata la dezvoltator fara banca si rahat de robor. Aia da realizare record in timp rapid. Trebe sa ai salariu bun si mergi la risc pentru ca blocul nu e gata cand dai avansul.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nicaieri in tarile capitaliste, dezvoltate, nu se intampla asa ceva. Numai la noi se dau gratuitati ca in epoca comunista.

Bula
| Bula a răspuns:

La noi, politicienii inca nu toti au reusit sa-si construiasca suficiente vile pentru membrii familiei.
Poate cand vor termina, vor mai lasa fonduri si pentru tinerii, care acum pleaca in alte tari, sa-si construiasce locuinta lor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu nu am auzit de asemenea programe in alte tari. La noi exista prim casa care ofera facilitati. Pomana de la stat nu ai sa primești.

| mgtow a răspuns (pentru suntserios):

Cu comisioane de iti vine acru... țeapã prima casa. Cel mai indicat e cu dezvoltatorul multi asa procedeaza plecati din tara. Comisionul care il platesc e de 4000€ atat pentru ca platesc in 5 ani.

| Frank51 a răspuns:

Nu am auzit, si nu cred ca exista asa ceva.