| mgtow a întrebat:

Am auzit ca mancarea in bagajul de mana se cumpara din magazinele duty free dupa ce se trece punctul de control inseamna ca nu imi pot lua sendvisuri de acasa?

Wizz air da din nas daca depaseste 1-2 cm inaltimea la bagajul de mana? In caz afirmativ am voie sa duc leptopul in mana si in spate ghiozdanul (considerat bagaj de mana) doar am auzit ca in mana se poate lua o patura pe langa bagaju de mana atunci dc nu s-ar putea duce leptopul?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In cosul de verificare esti obligat sa scoti separat orice obiect electronic (poti ocupa doua cosuri). Asadar, vei scoate din ghiozdan laptopul, incarcatorul, telefonul, aparatul foto, orice obiect electronic ai (ele trebuie puse separat, fara sa fie suprapuse cu alte obiecte).

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu iti poti lua absolut nimic de mancare sau de baut de acasa. Cel mult un medicament, intr-o sticluta care sa nu depaseasca 100 ml si e bine sa ai reteta la el.
Nu poti depasi dimensiunile permise ale bagajului de mana, fiindca nu va incapea in compartimentul de bagaje si vei fi obligat sa il pui in cala si sa platesti suplimentar. Poti depasi greutatea cu 500 de grame sau chiar un kilogram, dar dimensiunile sunt obligatorii, fiindca altfel nu incape si nu poate fi lasat in cabina avionului in nici un alt loc in afara de compartimentul de bagaje. Poti avea laptopul separat de bagajul de mana. Nu conteaza cum le duci, conteaza cand le pui in cosul de verificare sa incapa.

| mgtow explică (pentru Brigaela):

Atunci pot pune de ex ghiozdanul apoi leptopul separat in acel cos de verificare nu? In ghiozdan pare cam mare laughing

| Brigaela a răspuns (pentru mgtow):

In cosul de verificare esti obligat sa scoti separat orice obiect electronic (poti ocupa doua cosuri). Asadar, vei scoate din ghiozdan laptopul, incarcatorul, telefonul, aparatul foto, orice obiect electronic ai (ele trebuie puse separat, fara sa fie suprapuse cu alte obiecte).

| vladeusebiu a răspuns:

Ei au un loc prin care verifica daca intra bagajul acolo e bine da nu intra platesti nu stiu cat si devine bagaj de cala. Poti sa ai laptop, camera de filmat nu iti zice nimeni nimic, eu am avut tot asa un ghizdan o gentuta in gat, camera de filmat si laptop si nu a zis nimeni nimic.Mancare de acasa poti sa iei da nu prea are rost ca faci doar 3 ore pana pe Luton.Nu da nimeni din nas daca nu cumperi din avion stiu eu sucuri, etc etc. Eu am fost de 3 ori cu wizz air si sunt mai de treaba ca aia de la blue air.

| mgtow explică (pentru vladeusebiu):

Stai tu aveai diplomatu cu leptopul separat de bagajul de mana si te-au lasat?

| vladeusebiu a răspuns (pentru mgtow):

Da deci aveam ghiozdanul(bagajul de mana) O geanta micuta in gat, Laptopul in geanta lui si o camera de filmat care era pusa cu laptopul.