| France_Scps_1987 a întrebat:

Am avut de gand sa ma inscriu la Scoala de Politie la Campina, eram ferm convins ca indeplinesc conditiile pana cand sa citesc oferta educationala pe 2017 care specifica ca media generala la purtare minima trebuie sa fie 9, 00. Eu din pacate am 8, anul trecut ar fi fost posibil sa ma inscriu insa nu si anul acesta. Am cautat alte posibilitati ( jandarmerie,pompieri,etc) si spre neplacerea mea si pentru acestea este necesara o medie minima de 9, 00 la purtare. De ce s-a schimbat acea cerinta de la un an la altul? Incardrarile directe au aceeasi cerinta? Exista vreo posibilitate de a urma o cariera in MAI?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Cerinta s-a schimbat fiindca asa a hotarat conducerea MAI, probabil ca persoanele cu media de purtare mai mica au avut probleme disciplinare si in scoala de politie sau dupa terminarea acesteia.
2.Pentru incadrarea directa trebuie sa ai terminata o scoala postliceala sau o facultate.

| France_Scps_1987 explică (pentru Ioandelasal):

Si alternative, care sa nu necesite medie generala la purtare de minim 9, nu exista?

| Ioandelasal a răspuns (pentru France_Scps_1987):

La incadrarea din sursa externa nu se ia in considerare media la purtare a anilor de liceu.
Pentru intrarea intr-o scoala apartinand MAI media la purtare a anilor de liceu, de cel putin 9, este o conditie obligatorie si nu exista o alternativa.

| France_Scps_1987 explică (pentru Ioandelasal):

In regula, multumesc.