| Aatrox17 a întrebat:

Am comandat ceva de pe net, niște bratari si e prima oara când plătesc online cu cardul. De curând un prieten mi-a sugerat alte bratari si as vrea sa le anulez pe acestea dar nu am idee cum se procedează cu plata, imi vin banii înapoi?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa ce au raspuns cei de mai sus! Legea (OUG nr. 34/2014) este clara: ai dreptul sa returnezi orice produs (sau chiar sa nu-l ridici de la curier) in termen de 14 zile fara nici o explicatie. Ei au obligatia sa-ti vireze banii intr-un cont IBAN (Dau un exemplu de IBAN dar sa nu crezi ca este real: RO65 RBRL 0050 2064 2362 05XX). Pentru asta esti obligat sa iei legatura cu magazinul si sa le precizezi IBAN-ul caruia ii este atasat cardul si numele celui ce are contul sau alt cont, daca vrei. Ei sunt obligati sa-ti vireze banii in maxim 30 de zile de la data primiririi returului.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu le poti returna doar asa ca nu ai tu chef sa le i ei, le poti returna daca au defecte, dar asa ca vrei tu altceva nu este un motiv întemeiat pentru care ar trebui sa primesti banii inapoi, trebuia sa nu te grabesti cu comanda, sa astepti sa cauti altceva mai bun, acum din păcate este prea tîrziu.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Conform legii, poti returna orice marfa primite online fara nici o explicatie.
https://europa.eu/......dex_ro.htm
Nu te lua dupa ce zice CristiDinBucuresti, pentru ca este INR.

| drLoo a răspuns:

Mai bine contactați vânzătorul. Anularea comenzii, poate sa fie posibilă într-un termen scurt după plasare. Altfel produsul este trimis și se numește retur.
Trebuie citite condițiile sitului de returnare a banilor.
Durata poate fi de la câteva zile la o lună.