| OmObisnuit a întrebat:

Am comandat de pe allie express iar produsul a costat 360 de ron. Acum cateva zile am primit un mesaj cum ca livrarea a esuat si sa contactez vanzatorul sau oficiul postal local. Am vorbit cu vanzatorul si mi-a zis sa ma duc la posta iar acolo mi-a spus ca ei nu accepta colete mai scumpe de 10 dolari. Pachetul e deja platit, cu cardul. Ce fac acum?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Coletul probabil este la posta vamala.
Intreaba de la posta unde trebuie sa ridici trimiterile pentru care trebuie platit TVA si vama!
Grabeste-te, sa nu se returneze coletul, pentru neprezentare!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Coletele mai scumpe de 10 dolari se gasesc la oficiul vamal pentru ca pana la 150 de dolari platesti TVA la posta si peste 150 de dolari platesti si taxe vamale la unele produse. Deci mergi la posta vamala din judetul tau!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ar fi la posta vamala, ai fi notificat de posta (aviz), si ar trebui sa mergi la posta vamala la care a ajuns coletul, si sa platesti taxa pe valoarea coletului, pe baza facturii pe care o ai in contul Aliexpress.
Dar totusi cum livrarea a esuat, iar posta nu ti-a dat nici un semn, probabil coletul a fost confiscat, sau se intoarce la expeditor, iar tu trebuie sa deschizi o disputa pe Aliexpress, la comanda respectiva, pentru a-ti recupera banii.

| MagazinCadouri a răspuns:

Daca pe Invoice nu este trecuta suma corecta, ai mari sanse sa pierzi coleteul; asta in cazul in care Chinezul nu doreste sa refaca documentele de export.
La ce numar de oficiu postal a ajuns coletul? Sau unde este mai exact?