| daculliber a întrebat:

Am cumparat o bicicleta Riverside 500 de la Decathlon si as vrea sa stiu daca sunt compatibile alte piese de schimb (de la chinezii de pe colt) in afara de cele originale, ce are la roti, rulmenti sau coroane? Ce marime? De unde pot sa iau semeringuri pentru suspensii? Se potrivesc orice placute de frana sau trebuie sa fie originale? Dau funda!

3 răspunsuri:
| Mirel4412 a răspuns:

Poti sa pui si xtr pe ea(varful de gama de la shimano), si ce mai vrei tu. Vezi si tu ce marimi au in descriere sau vizual si le cumperi de pe net sau din piata. Semeringuri pentru suspenie se gasesc pe net, dar daca nu te pricepi sa le schimbi si nu si la ce sa le schimbi(cele actuale nu sunt crapate sau largite) nu are rost sa o faci. Placute de frana se potrivesc mai multe modele, nu trebuie sa fie aceeasi firma, ci acelasi model estetic

| denisTiky a răspuns:

Pai la rulmenti ai doar niste bile micute care ar trebui sa fie standard la majoritatea bicicletelor, la furca. tinand cont ca furca nici nu are o denumire si nici un model, nu stiu ce sa zic. Dar parerea mea e ca mai bine cumperi alta furca, care nu poate depasi 150-200 de lei si te scutesti de tot chinul de a o desface si de a gasi piesa de care ai nevoie sa o schimbi, si asa ramai si cu piese de schimb de pe vechea furca in caz ca o sa ai nevoie si nu o arunci. La placute de frana, discuri, si..cam tot sistemul de franare gasesti oriunde piese. Toate sunt cam la fel, ai grija doar sa nu iei placute pentru etrieri hidraulici ca alea s altfel si nu merg pentru etrieri mecanici.
Dar eu personal iti recomand comenzile de pe internet. La Decathlon au piese de schimb pentru bicicletele pe care le vand si sunt destul de calitative si la preturi decente. Cu cateva clicuri ai dat comanda si in cateva zile ai piesa sau piesele acasa. Eu nu mi cumpar de la chinezi nici macar o camera la roata la ce calitate slaba imi ofera.

| daculliber explică:

Mulțumesc pentru răspunsuri. Dacă este cineva care a demontat roata la o bicicletă Riverside 500 ca să schimbe rulmenții, îmi poate spune cineva ce mărime este coroana sau bila? As vrea să cumpăr consumabile ca să le am la îndemână dar nu as vrea să umblu ( încă ), să nu pierd garanția.