| mentholinks a întrebat:

Am cumparat o bicicleta si a inceput sa se auda un scarțait cand pedalez din zona foilor si nu-mi dau seama ce poate fi. Aveti vreo idee?

8 răspunsuri:
| cfrtobias a răspuns:

Poate te ajuta daca o sa dai cu spray pentru lant?

| mentholinks explică (pentru cfrtobias):

Mersi. S-a rezolvat. Am dat cu apa peste foi, probabil era vreo pietricica.

| cfrtobias a răspuns (pentru mentholinks):

Poate dai si cu spray... sa nu se rugineasca, daca ai

| NotNamed a răspuns:

Trebuie unsa cu ulei

| tonyc7 a răspuns:

E ceva normal. Si mie mi s-a intamplat. Acel scartait inseamna ca nu e bine fixat reglajul vitezei de la schimbator. Deci trebuie doar sa mai rasucesti putin de schimbator (in timp ce pedalezi), in jos sau in sus, in functie de preferinta la viteza.

| mentholinks explică (pentru tonyc7):

Pai n-am vazut lantul sa loveasca nimic.

| tonyc7 a răspuns (pentru mentholinks):

Eu vorbesc de schimbator, n-am zis nimic de lant. Umbla doar la schimbator in timp ce pedalezi si se rezolva imediat.

| mentholinks explică (pentru tonyc7):

Pai e cu clape, n-am la ce sa umblu. se aud pocnituri.