| Kcristy a întrebat:

Am cumparat un PC nou si cand dau sa instalez windowsu dupa ce trece de 1% imi apare aceasta eroare Windows Cannot Install Required Files. Make sure all files required for installation are available, and restart the installation. Error code 0x8007025D. Si nu am windows instalat pe el deci nu pot sa intru pe net sa descarc ceva care sa rezolve problema.

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Piraterie 100%%%%%%%%%

| LPCTSTR a răspuns:

Cu ce instalezi sistemul de operare? Stick sau DVD?
Ai o copie cumpărată sau piratată?
Dacă ai o copie piratată, mai mult ca sigur că este coruptă.
Dacă este cumpărată, cere asistență suportului Microsoft: https://support.microsoft.com/ro-ro/contactus/

| mastadont a răspuns:

Probabil că nu e bun windowsul de pe stick sau dvd. Ai grijă să fie făcut bootabil.

| Copila2016 a răspuns:

Din câte am înțeles, ca să instalezi un Windows, trebuie să știi mult Scripting, mai bine du-l la service și îl vor instala ei.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Copila2016):

De când?
Tu te auzi ce spui?
Poate cu distribuțiile Linux dar în niciun caz cu Windows.
Windows nici nu necesită "scripting", ai băgat stick-ul/DVD-ul cu installer-ul și gata, procesul de instalare începe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Copila2016):

Nu trebuie nici-un scripting. E foarte similar cu setup-ul unui program, chiar mai simplu decat acela de instalat Firefox, decat ca e full screen. Uite aici un video, https://www.youtube.com/watch?v=mME9VLT7-xw
Data viitoare documenteaza-te.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nici pentru Linux nu trebuie. In cel mai rau caz e meniu ca la Windows XP de trebuie sa te uiti la instructiunile din partea de jos si sa apesi, spre exemplu, pentru acceptarea termenilor, F8, pentru creat partitie, tasta c etc.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă refeream mai mult la terminal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ala e usor de folosit si in afara cazului in care il rulezi ca root nu poti strica nimic, la Windows din cmd ala de obicei poate sa stearga system32 in mare parte fara a avea nevoie de permisiuni suplimentare (tot romanul are deja cont de admin).
Sa nu mai spun ca o sintaxa mai frumoasa si usoara are Bash (predominant gasit pe Linux) decat Batch (Windows).

| Copila2016 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu, dar am văzut când eram mai mică că un om apăsa pe niște taste random. f1 f5 sau ce erau când instala un windows, xp sau 7 parcă și apăreau niște coduri scripting de erori din file respective...

| Copila2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar, am văzut când eram mai mică că un om apăsa pe niște taste random. f1 f5 sau ce erau când instala un windows, xp sau 7 parcă și apăreau niște coduri scripting de erori din file respective... Nu știu acum, cum este că ne-am modernizat, dar și acum omul acela spune că eu nu pot instala un windows de una singură că este foarte greu.

| Copila2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și videoclipul acela era formatarea unui windows, reparare... Nu are nicio legătură cu ce spuneai tu mai sus...

Oricum, tot eu sunt cea care primește hate-uri pentru nimic, trebuia să specific că așa și așa că mi-a fost lene... Asta se întâmplă când vreau să ajut și eu pe cineva, atunci de ce nu cauți singur pe net acea eroare și gata dacă ești pus să dai hate la cei care vor să te ajute, mă vedeți toți pe mine și gata săriți să mă atacați cu evaluăriile voastre. Îmi pierd timpul degeaba, sper că te-am ajutat și acum sunt sigură că vei evalua acest comentariu sau vei răspunde cu hate pentru că așa este generația care nu știe că înainte un windows se instala toată noaptea și dura aproape o zi să fie gata, pentru că pe atunci laptopurile abia au apărut și nu erau așa performante ca acum, nu-i vina mea că acum cumpăr laptop-uri cu windows-uri pre instalate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Copila2016):

Poate aveai monitor cu tub si ala la rezolutie mica daca te uiti de la distanta se vede ca in matrix.
Dadeau F8 sa accepte termenii, tastele numerice sa-ti introduca de cati MB sa fie partitia respectiva, c sa o faca si enter de 2 ori sa ti-l instaleze in C: si sa formateze ca NTFS.
Windows 7 e ala din video.
Si posibil sa fi fost Windows XP Black edition daca dupa setup faceau niste ferestre instalari de capul lor aratand un craniu intr-un CMD, asa arata ala, dar tipul n-a facut altceva decat sa dea OK intr-un formular cu o lista de programe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Copila2016):

De fapt ala ii dadea restart cat sa booteze dupa stick.
Faptul ca numele canalului contine Repair asta nu inseamna ca si video-ul ala e de repair. A doua oara sa te uiti si la videoclip... ca de-aia ti l-am dat, sa inveti precis cum se reinstaleaza/instaleaza. Atat ca daca nu ai deloc OS cum e tipul asta, el trebuie doar sa bage stickul.
Apoi, cine te ataca cu evaluari? Noi doar iti explicam cum sta treaba sa nu mai scrii chestii eronate. Nu dam hate. Suntem ca niste profesori care ne corectam elevii... Informandu-i corect pe un anume subiect.
Windows XP dura toata noaptea deoarece pe vremea aia componentele erau foarte slabe, acum pana si pe cel mai ieftin PC pe care-l mai gasesti se instaleaza in maxim 2 minute. Asta deoarece procesoarele au macar 4 nuclee, 2.7+ GHz, RAM-ul de la 1333MHz in sus, pe vremea lui XP(2001~2006) abia erau dual core procesoarele, de memorii sa ai DDR3 era ca si cand ai fi avut BMW laughing

| LPCTSTR a răspuns (pentru Copila2016):

Aoleo fata mea.
Ești prea sensibilă pentru a accepta adevărul.
Informația ta era eronată și nefoloaitoare pentru că nici mama dumnezeilor nu "scripta" (și "mult") când instala Windows XP până și pe cel mai deshidratat cartof.
But wait, what? Cum am ajuns sa fiu "hater"?
Unde te crezi? Pe YouTube?
Parcă ești nou răsărita ploșniță a buricului Pământului.
Dacă cineva îți reproșează și chiar te contrazice, poate fi considerat "hater"?
Fata mea, dacă primești evaluări negative, cred și eu că răspunsul tău le-a primit pe merit.
Și cum se face că, deși răspunsurile mele la această întrebare sunt destul de calitative, am primit fix de la tine, ploșință răsărită, evaluări negative?
Te-ai supărat săracuțza de tine că Cookie te "hate"-uiește și ai zis "să-i zic puțin prostului că și eu sunt destul de evoluată încât să pot evalua un răspuns".
Fata mea, "evaluările" tale nici măcar nu îmi "hrănesc" rank-ul (și nici nu-l afectează), deci data viitoare când mai consideri că ești destul de evoluată încât să evaluezi un răspuns (destul de) calitativ doar pentru că informația nu-ți convine sau te deranjează psihic, aminteșteți de neimportanța viitoarei evaluări pe care tu, ploșință răsărită, probabil o vei da.
Dar totuși, n-am înțeles Mis. Ploșniță, cum ajungi tu să primești " "hate" pentru nimic"? Calitatea răspunsului tău nu este tocmai de apreciat și nici adevărată, deci...
Și încă un mic lucru: Fata mea, cred că știu mai bine să instalez, folosesc și să înțeleg Windows mai bine decât tine și nenea ăla care "scripta" cu, cel mai probabil, "orele" pentru a instala amărâtul ăla de XP la un loc.

| Copila2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, repet cum am specificat înainte, ERA LAPTOP care abia a apărut, în anii 2008 l-am cumpărat. Un windows ca să meargă corect trebuie instalate mai multe funcții, programe, antiviruși, de aceea dura așa mult că doar omul acela nu se juca pe el, era windows XP Proffesional și înainte nu erau stick-uri ca să instalezi un windows ceea ce era mai greu că laptop-ul nu avea viteza de instalare ca acum. Nu mă pricep la toate astea eu doar am vrut să ajut și uite ce am pățit... În viața mea nu mai ajut persoane legat de Windows-uri decât pe cei care vor să facă aplicații de Android că măcar la alea mă pricep.

| EcceHomo a răspuns (pentru LPCTSTR):

"nou răsărita ploșniță a buricului Pământului"?laughing))

| LPCTSTR a răspuns (pentru EcceHomo):

Nici nu mă interesează că ploșnița m-a blocat, am înțeles deja cu cine am de a face (cred că toata lumea poate vedea asta).
Eh, asta e, se mai supară și plozii când nu le convine durerea adevărului.

| Hyper23 a răspuns:

Nu e bun windowsul care e pe stick, trebuie instalat altul.