| crblx2 a întrebat:

Am curatat un PC de praf si am scos doar ramii. Cand am pus totul la loc, PC-ul nu a mai pornit. Se aprinde doar un led verde de pe placa de baza, dar nu o ia la start. Nici nu se clinteste ventilatoru de la sursa. Am incercat sa conectez firul verde cu un fir negru de la mufa sursei de alimetare a palcii de baza si scoate doar un bazait, ventilatorul nu porneste. Am pus alta sursa pe PC si tot nu porneste. Sursa a 2-a e buna. Oara sa fie palca de baza? Ceva parerii? Multumesc

3 răspunsuri:
| miasdbnqwyiudnwqiygu a răspuns:

Ia-l in brate si dul la Un magazin din asta de cAlculaToare, dai 10 lei si ti-l fac eiwinking

| Anonimul122 a răspuns:

, placa de baza, dar mergea inainte, poate ai pus rami gresit, pe ei cand i pui trebuie sa apesi unpik, sa vezi, poate sursa este arsa, dar daca tu ai zis ca este un led aprins, poate ai scos radiatorul e pe procesor, si la scos si pe el sin stoked, din greseala, l-ai mutat, unpik, sfat de la mine, dezasambeazl si reasambleaza la loc, sigata, dar cu mare grija,! ATENTIE! nu pune mama pe rezistori si tranzistori, uitate pe youtube la buil pc, oricare si vezi cum se monteaza un calculator, si remontezi cu gria poate ai ars un rezistor, FUNDA

| crblx2 explică:

Poi, eu doar am suflat praful. Proprietarul Pc-ului a dat un pic cu o carpa uscata. Stiu ca placa este Asus insa nu mai stiu modelul. Am connectat bine mufa de alimentare la placa de baza. Nu am scos pinii de la power led aia de la pornire. Ms de raspunsuri. EU sunt curios care ar fi problema.