| andrei6898 a întrebat:

Am dat o comanda de la un partener eMAG, livrare prin curier. Dupa 3 zile mă sună o persoana de la oficiul postal al zonei si ma anunta ca trebuie va vin la oficiu ca sa ridic coletul. As putea sa-l refuz, având în vedere că nu mi-a fost livrat la domiciliu?

Răspuns Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

E departe oficiul postal?
Daca ai facut o comanda cu plata ramburs, eu zic sa mergi sa-l ridici de la Posta. Taxa de transport e mult mai mica decat cea de curierat. (ai putea iesi in avantaj la bani).
Bineinteles ca il poti refuza, dar motivul mi se pare usor exagerat, daca oficiul postal nu e la 3 kilometri distanta de adresa ta.

| andrei6898 explică:

Precizez ca valoarea transportului a rămas aceeași

| dannyel86 a răspuns:

Taxa de livrare poate coincide (posta/curierat) daca greutatea produsului creste taxa postala.
Prin curier nu are cum sa fi ajuns, pentru ca trebuia sa dai banii la primire colet (ceea ce nu s-a intamplat)
Ai tot dreptul sa refuzi primirea lui daca tu consideri ca era absolut necesar ca produsul sa-ti fie livrat la usa (repet: eu nu as face asta daca oficiul postal nu e departe de locuinta mea).

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai putea sa nu fii imbecil si sa iti iei coletul. Emag au avut probleme nenumarate cu firmele de curierat si livreaza destul de mult prin posta. Sint sigur ca ai avut undeva specificat clar prin ce se face livrarea, dar nu ai fost atent si acum o faci pe zmeul.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Nu cred ca in conditiile de livrare scria livrare la posta.in fond de aceea sunt numite cumparaturi on-line, sa nu mai mergi la magazin, sa scutesti timpul contra taxei de curierat.Mi se pare o neserozitate din partea lor cum au procedat, fara a anunta in prealabil.Decizia este a a ta, eu i-as sanctiona...

| Deserth a răspuns:

Pai dai dracu cu coletu lor. Logic, nu fi fraier, refuzi coletul. Daca ai facut comanda online si ai selectat livrare la domiciliu, lasa-i sa isi puna coletul in cap daca nu sunt corecti

| Nuzicnume a răspuns:

Da