| lucian820 a întrebat:

Am de primit un colet din afara si am platit transportul 15£ si taxele 23£. Coletul incluzand ce e in el +tranpsort costa 800 lei.Am sunat la ei si mi-au spus ca am de plata 333 lei, e normal? Ce pot face?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vine din afara ue trebuie sa platesti tva + taxe vamale.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unde ai plătit taxele 23 L? Ce fel de taxe? Unde ai sunat la care ei? Dacă ei au zis să plătești, și nu plătești, eu nu îți dau coletul. Nu poți face nimic.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Poti plati, ce sa faci... cum ai primit prin dobitocii aia de la DHL?

| carevaescu a răspuns:

Depinde de unde anume vine coletul. Daca intra-devar vine din Anglia (ca ai platit in lire sterline), mai platesti tva si taxe vamale.

Normal ar fi fost sa nu mai platesti taxele in uk. E posibil sa poti restitui suma, dar nu stiu exact procedura