| anonim_4396 a întrebat:

Am de trimis un cadou din Baia Mare in Bistrita si cum ar fi mai bine prin posta sau curier? Nu am trimis in viata mea, imi puteti explica va rog procedura? Trebuie sa dau ceva bani? Sau cum?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Curierul este mai scump. Prin posta dureaza mai mult dar este mai ieftin. Trebuie sa dai ceva "bani" (nu "banii"). Ideea este ca daca vinzi ceva in ambele cazuri trebuie sa-l trimiti contra ramburs si-ti recuperezi si costul produsului si transportul. Transportul la curier poate agunge in jur de 40 lei (depinde si de greutate si marimea coletului) la posta poti sa nu depasesti 20 lei. Iti poti calcula aici costurile la posta: http://bit.ly/2TZlXjc si la curier (Fan Courier) aici: http://bit.ly/2HJEmvk
La posta iei un Buletin de Expeditie si un Mandat postal pentru ramburs (sunt speciale diferite de mandatul obisnuit). La expeditor te pui pe tine si la destinatar pe celalalt. Uite un exemplu de completare: http://bit.ly/2UbNkXx Popescu fiind tu in cazul asta. La ramburs completezi numai dupa ce posta iti spune cat costa transportul. La mandat te pui pe tine la destinatar si celalalt la expeditor pentru ca tu primesti banii. Pe pagina mai sunt si alte acte dar pe tine te intereseaza doar buletinul si mandatul. La Fan Courier este mai usor ca n-ai nimic de completat si doar spui ce suma sa-ti trimita destinatarul dar este mai scump. Faci cum doresti!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Curier, vine frumos acasa, iti ia pachetul, nu ai stress

trebuie sa dai si bani daca nu vrei sa plateasca transportul cel care il primeste

| sierra1 a răspuns:

Fă un pachețel, du-l la poștă, plătești puțin și gata

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un curier merge mai bine, îl duce acasă. Costă în funcție de mărimea coletului, cauți o firmă de curierat din Baia Mare, sună acolo și îți spun ei cum să procedezi.