| clementine667 a întrebat:

Am fost de curând la un interviu. Salariul e okay, programul la fel. Însă persoana respectivă vrea să angajeze șomeri ca să nu plătească după ei. Mi-a spus că dacă vreau să mă angajez trebuie să mă înscriu la șomaj mai întâi. I-am spus că mă mai gândesc și îi voi da răspunsul curând, deși nu cred că mă voi angaja prin metoda aceasta, mi se pare prea complicat. Însă pentru curiozitatea mea, poate să-mi explice și mie cineva cum funcționează asta?

5 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Firma care angajeaza someri are o finanțare sau reducerea impozitelor, din motivul asta cauta sa angajeze someri. Nu ai nimic de pierdut, insa el ca firma cam fenteaza legea alegand deja personalul si punandu-l sa fie somer aparent.

| Simpatic a răspuns (pentru antimulte):

Exista ITM, se rezolva cu o declaratie la eiwinking

| antimulte a răspuns (pentru Simpatic):

happy
true...

| Violleta2022 a răspuns:

Firma care angajeaza someri, primeste ajutor financiar de la guvern si reducere de taxe, de aceea ii convine sa angajeze someri.

| Trustmotorcy a răspuns:

Cred că acest lucru funcționează astfel, pentru că am fost recent într-o situație asemănătoare cu a ta.

Persoana care mi-a oferit interviul a spus să mă înscriu ca șomer neindemnizabil, undeva la forțele de muncă. Acest lucru se întâmplă pentru oamenii fără experiență sau care nu-și găsesc locuri de muncă după încercări repetate.

Prin această înscriere la forțele de muncă, angajatorul interesat te găsește și te poate lua într-o formă legală în spațiul de lucru, angajându-te. Este un avantaj financiar pentru angajator, cred că doar vor să te aibă înscrisă pentru siguranță.

Acolo vei avea nevoie de adeverință de la medicul de familie, buletin, diplomă de absolvire a liceului.