| lc13cm3 a întrebat:

Am incuiat usa iar cand am vrut s-o deschid s-a rupt cheia. Ce pot sa fac sa scot partea rupta sau macar sa deschid usa?

6 răspunsuri:
| Atotstiutorul a răspuns:

Poate cu un patent daca reusesti sa prinzi cheia, o alta varianta e sa incerci cu o clema/agrafara ca in filme dar nu prea cred ca o sa ai rezultate,

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa faci nimic tu, trebuie chemat un lacatus sa desfaca yala si eventual sa o schimbe.

| lc13cm3 explică (pentru Violleta2022):

Nu pot sa fac chiar absolut nimic? Nu am cum s-o scot de acolo deloc? Sau macar sa deschid usa cu altceva si sa scot ce a ramas din cheie dupa?

| Violleta2022 a răspuns (pentru lc13cm3):

Din pacate, chiar nu poti s afaci nimic, nimic!
Cheama lacatusul sa incerce cu ustensilele lui sa o deschida, desii, o cheie rupta nu se poate scoate din yala si trebuie scoasa usa din balamale, ori spart butucul yalei.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Chemi un lacatus mecanic care sa deblocheze usa. De regula o face prin distrugerea butucului si zavorului.

| MovileanuMariaLaura a răspuns:

Dacă nu poți chema un lăcătuș încearcă cu o pensete să scoți cheia ruptă, eu am reușit.