| bododan a întrebat:

Am întâlnit noțiunea de „artefact" și pe displayul meu se afișează o grafică de 640x480, 16 culori. Nu pot schimba rezoluția și nu știu care e cauza. Acestea să fie „artefactele"? Poate mă ajutați!

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Artefactele sunt pixeli aprinşi aiurea (fără comandă, sau în alte culori decât ar trebui, care cel mai adesea „pâlpâie" deranjant sau dimpotrivă, rămân neschimbaţi orice s-ar afişa pe ecran).
La tine motivul este că nu ai driverele video instalate corect, sau nu ai monitorul instalat corect. Sau ambele.